Sosnowiecka historia żydowska. W Muzeum Saturn w Czeladzi prelekcję „Żydowskie dziedzictwo Sosnowca” poprowadzi Tomasz Grząślewicz

Jeszcze dziś, 30 marca o godzinie 17:00 w Muzeum Saturn w Czeladzi odbędzie prelekcja Tomasza Grząślewicza pt. „Żydowskie dziedzictwo Sosnowca”. Ile z dziedzictwa sosnowieckich Żydów przetrwało do naszych czasów?

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Żydowska społeczność w Sosnowcu

W 1859 roku powstała przygraniczna stacja kolejowa i wówczas rozpoczęła się historia Sosnowca. Grupa żydowska znalazła się wśród pierwszych osadników, którzy przyjechali szukać swojej przyszłości w Sosnowcu. Żydzi zakładali banki otwierali domy ekspedycyjne i budowali okazałe kamienice.

Ważny wątek historii

Po pewnym czasie społeczności żydowskiej w Sosnowcu było coraz więcej. W 1939 roku liczyła około 28 tysięcy ludzi, wśród których byli radni i drobni rzemieślnicy, artyści i kupcy, rabini, bogaci przemysłowcy i biedota miejska. W czasie wojny większość Żydów, pozostawiając swój dorobek, zginęła w Auschwitz.

Sosnowiecki „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” ukazał się w lipcu 2021 roku i to na nim bazować będzie spotkanie w Muzeum Saturn. Tomasz Grząślewicz razem ze słuchaczami odkryje ważny wątek historii swojego miasta już w środę, 30 marca. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kim jest Tomasz Grząślewicz?

Tomasz Grząślewicz jest tłumaczem języka angielskiego i regionalistę, pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, redaktorem „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” i portalu „I Like Zagłębie”. Zajmuje się organizacją spacerów historycznych i literackich w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Jest również współautorem publikacji „Śladami Zbigniewa Białasa, „Przewodnika literackiego po Sosnowcu” (2018) i „Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” (2021). Na antenie radia Zagłębie FM prowadzi audycję muzyczną.