Sosnowiecka glorieta w Parku Dietla zyska drugie życie. Remont trwa

Trwa remont sosnowieckiej gloriety w Parku Dietla. Niedługo zyska nowy blask. Prace mają się zakończy na początku czerwca.

UM Sosnowiec
Glorieta sosnowiec

Mieszkańcy zdecydowali

Glorieta w sosnowieckim parku powstała na przełomie XIX i XX wieku. Jest częścią Pałacu Dietla, znajdującego się przy ulicy Żeromskiego. Gdy zmienił się właściciel dobytku, glorieta niszczała, natomiast w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku mieszkańcy zadecydowali o jej odnowieniu.

Prace efektywnie zmierzają do końca

Do tej pory zakończono prace konstrukcyjne, następnym krokiem będzie rozebranie wspierających glorietę konstrukcji. Na przestrzeni lat głowice kolumn, a powodem tego było wykorzystanie podczas jej budowy podatnych na korozję stalowych szyn. W związku z tym niezbędne było ustalenie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków możliwości naruszenia części zabytku,

W następnej kolejności odbędzie się rekonstrukcja balustrad, słupków i rzeźb waz, a ten etap może się rozpocząć, gdy stworzona wcześniej rekonstrukcja będzie w pełni wytrzymała. W planach modernizacji jest jeszcze odnowienie bazy kolumn oraz schodów.

Utrudnienia modernizacji

Zakończenie prac planuje się na początek czerwca, aczkolwiek możliwe jest opóźnienie ze względu na małą powierzchnię zabytku i niemożliwość zwiększenia grupy remontującej, ale również przez powstałe na drzewach gniazda pszczół.