Sosnowiec wprowadza zniżki dla zaszczepionych. Samorządowcy mają dość bierności rządu ws. COVID-19

W Sosnowcu wprowadzone zostaną zniżki dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Będą obowiązywały m.in. w Teatrze Zagłębia czy na pływalni MOSiR. - Boleję, że musimy premiować ludzi za zdrowy rozsądek i odpowiedzialność - mówi prezydent Arkadiusz Chęciński. Inni samorządowcy domagają się od rządu PiS zdecydowanych działań.

Foto: FB/Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński przegrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim

Rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił obostrzenia, które obowiązują w Polsce od 1 grudnia. To m.in. zaostrzony limit osób w lokalach gastronomicznych, kościołach czy na siłowniach, a także zakaz lotów do Polski z takich krajów jak Botswana, Lesotho i Zimbabwe z powodu nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2 - Omikron.

"Minister zdrowia nie potrafi odpowiedzieć dziennikarzom na pytania, jak je wdrożyć, skoro nie ma odpowiednich przepisów, pozwalających sprawdzić paszporty COVID-owe. Pytam się po co? Po co siać taki chaos? Po co udawać, że coś się robi w walce z pandemią? Dlaczego z powodu bierności rządu "karani" są również szczepieni w ramach zbiorowej odpowiedzialności?" - napisał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński na Twitterze.

Sosnowiec wprowadza zniżki dla zaszczepionych

Jak ustaliliśmy, w Sosnowcu wprowadzony zostanie rabat dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Będzie on obowiązywał w miejscach, którymi zarządza samorząd, np. Teatrze Zagłębia, pływalni MOSiR. Szczegóły zostaną ogłoszone na konferencji prasowej w środę, 1 grudnia, o godz. 10.30.

- Nie jesteśmy w stanie nikogo zmusić do zaszczepienia się. Możemy zachęcać i to jeden ze sposobów - przekonuje prezydent Arkadiusz Chęciński. - Nie wprowadzamy niczego, co byłoby niezgodne z prawem. Boleję, że musimy premiować ludzi za zdrowy rozsądek i odpowiedzialność, ale tylko tak możemy działać jako samorząd, gdy działania rządu wobec epidemii i antyszczepionkowej fali są ledwie pozorne - dodaje.

Samorządowcy apelują do rządu PiS o konkretne działania

Bezczynność rządu PiS w walce z czwartą falą pandemii COVID-19 szeroko krytykują samorządowcy. Unia Metropolii Polskich, do której należą Katowice, poparła "w trosce o zdrowie i życie mieszkańców" apel Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

"Żądamy podjęcia prac w trybie natychmiastowym nad aktami prawnymi, umożliwiającymi pracodawcom weryfikację posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy. Pilne jest również podjęcie prac nad ograniczeniami dostępu osób nieposiadających UCC lub aktualnego testu na COVID-19 do miejsc publicznych" - czytamy w piśmie, pod którym podpisało się wszystkich dwunastu prezydentów z Unii Metropolii Polskich, w tym prezydent Katowic Marcin Krupa.

Samorządowcy domagają się także wysokich kar dla osób, które podrabiają certyfikaty COVID-owe, a także zmobilizowania służb porządkowych, aby egzekwowały przepisy związane z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej.