Sosnowiec walczy z komarami. Teraz budki lęgowe dla jerzyków trafią również do zabudowań jednorodzinnych

W walce kormoranami do Sosnowca powraca akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. Do tej pory w mieście zamontowano już 550 budek lęgowych dla ptaków. W tym roku miasto zakupiło kolejne 160.

UM Sosnowiec
„Jerzyki – pomoc w walce z komarami”

Akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami” swój debiut miała w 2020 roku. Urząd Miejski zakupił 150 domków dla jerzyków, które trafiły do spółdzielni i wspólnot. W 2021 roku miasto zakupiło 400 budek lęgowych, a w tym roku kolejne 160.

W tym roku budki rozdysponowane będą nie tylko wśród mieszkańców spółdzielni i wspólnot, ale trafią także do zabudowy jednorodzinne, przy czym nie mogą być to domy parterowe. W sumie będziemy mieli w Sosnowcu ponad siedemset budek dla ptaków, których rola w walce z komarami jest nie do przecenienia – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Odpowiednie warunki i opieka

Do zadań mieszkańców Sosnowca należy rozmieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach oraz ich prawidłowa obsługa. Dokonywać należy przeglądów konserwacyjnych, okresowego czyszczenia ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed majowym przylotem ptaków.

Budka lęgowa powinna znajdować się ja najwyżej - najlepiej na ścianie drugiego piętra. Ptaki powinny mieć do nich swobodny dostęp - nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Poza tym budki powinny zostać zamontowane na ścianach wschodnich lub północnych, aby nadmiernie się nie nagrzewały.

Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Ze względu na to, że ptaki te przylatują do Polski dopiero w maju, zdarza się że ich gniazda, budki zajmują inne gatunki. Aby temu zapobiec można ściągnąć skrzynkę jesienią i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Sosnowcu.

Zgłoszenia

Zgłoszeń po budkę lęgową dla jerzyków można dokonywać do 22 kwietnia wyłącznie drogą mailową na adres e-mail: wsr.ka@um.sosnowiec.pl. Każde zgłoszenie powinno zawierać dokładną lokalizację, ilość budek dla każdego budynku oraz zobowiązanie do prawidłowej obsługi budek. Budki zostaną wydane 26 kwietnia.