Sosnowiec. Śnięte ryby w Przemszy. To nie pierwsze zgłoszenie w tym tygodniu. „Służby są widoczne i pracują na miejscu”

Do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Sosnowcu wpłynęło zgłoszenie o śniętych rybach w Przemszy. Niepokojące zjawisko zaobserwowano w rzece na wysokości - nomen omen - ulicy Rybnej. "Wyjaśniamy przyczynę" - informują miejskie służby.

Wikipedia
Sosnowiec Przemsza

We wtorek, 30 sierpnia, około godziny 11, do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Sosnowcu wpłynęło zgłoszenie o śniętych rybach, które zaobserwowano w Przemszy, w okolicach mostu przy ulicy Rybnej.

O sytuacji zawiadomione zostały: straż pożarna, Sosnowieckie Wodociągi SA, powiatowy lekarz weterynarii, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele spółki Wody Polskie. Na miejscu zebrano około dwudziestu sztuk ryb, aby ustalić przyczyny śnięcia.

Urząd miasta uspokaja

Jak informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, zjawisko ma charakter naturalny i ma związek z niedzielnymi intensywnymi opadami deszczu. Jak wyjaśnia, poziom wód z powodu ulew uległ szybkiemu podniesieniu, a ryby wpadły do głównego nurtu. Gdy poziom wód zaczął opadać, nie wszystkim rybom udało się wpłynąć z powrotem do nurtu głównego, dlatego też zostały znalezione na skałach czy terenach, które kilka lat temu zostały wybrukowane.

Sprawę skomentował także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który zapewnił, że po wydarzeniach na Odrze, miasto szczególną uwagę zwraca na rzeki. – Dlatego z chwilą otrzymania informacji o kilkunastu śniętych rybach w Przemszy, natychmiast przystąpiliśmy do wyjaśniania przyczyny. Chcę Was uspokoić – na razie nie ma mowy o jakimkolwiek zatruciu i szkodliwych substancjach. Służby są widoczne i pracują na miejscu – napisał prezydent w mediach społecznościowych.

Chęciński wyjaśnił, że pierwsze informacje do urzędu wpłynęły już w poniedziałek, 29 sierpnia i tego dnia zawiadomiony został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który razem z Sosnowieckimi Wodociągami pobrał próbki wody, a inspekcja weterynaryjna zabezpieczyła śnięte ryby do dalszych badań.

Kolejne zgłoszenie

Nie jest to pierwsze tego typu zgłoszenie, które wpłynęło do wydziału bezpieczeństwa. W poniedziałek, 29 sierpnia w godzinach popołudniowych znaleziono około trzydziestu śniętych ryb, w okolicy mostu nad Przemszą na ulicy Śnieżnej. Również w Będzinie tego samego dnia wpłynęło zawiadomienie o śniętych rybach w rzece Przemsza. Zgłoszenie dotyczyło tylko pojedynczych sztuk.

Jak wyjaśnił Mariusz Szeląg, kierownik referatu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Sosnowcu, urząd do każdego zgłoszenia podchodzi indywidualnie i sprawdza zawiadomienia. Tłumaczy, że w Sosnowcu śnięcie prawdopodobnie wystąpiło z przyczyn naturalnych.

Zawiercie straż pożarna

Może Cię zainteresować:

Podejrzana sytuacja w Zawierciu. Z Warty odłowiono kilkaset martwych ryb

Autor: Redakcja

19/08/2022

Potok Wieszówka

Może Cię zainteresować:

Potok? To był potok! Niedaleko Tarnowskich Gór płynie rdzawy ściek. Tak pracuje ubojnia drobiu

Autor: Patryk Osadnik

31/08/2022

czytaj więcej:

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Zalane ulice w Sosnowci

Gwałtowne ulewy nad Zagłębiem - pozalewane jezdnie i piwnice

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Budzet obywatelski sosnowiec 2023

Budżet obywatelski w Sosnowcu: 25 projektów do realizacji

Lointek Gernika Bizkaia - MB Zagłębie Sosnowiec

MB Zagłębie i „Les Gazelles”. Europejska koszykówka w Arenie

Areszt

Napad na kobietę w Sosnowcu. Mężczyzna aresztowany

Remont ulicy Dehnelów w Czeladzi

Trwa remont ul. Dehnelów w Czeladzi. Koniec prac w tym roku?