Sosnowiec pomaga obywatelom Ukrainy. Uchodźcy mogą liczyć na wsparcie nie tylko rzeczowe, ale również psychologiczne

Sosnowiec pomaga obywatelom Ukrainy uciekającym z ogarniętego wojną kraju. Miasto przygotowało miejsca noclegowe dla uchodźców, rozpoczęły się zbiórki potrzebnych rzeczy.

FB/Arkadiusz Chęciński
Sosnowiec pomaga obywatelom Ukrainy

Każdy kto chce pomagać i włączyć się do pracy jako wolontariusz może zapisać się do bazy drogą mailową: scop@um.sosnowiec.pl, a także telefonicznie: 32 263 32 22, 32 263 32 76 lub sms pod numer: 514 696 197. Wystarczą podstawowe informacje takie, jak:

 • Niezbędne będą informacje:
 • Imię i nazwisko,
 • Numer telefonu,
 • Adres e-mail,
 • Informacje dotyczące dyspozycyjności i umiejętności specjalnych.

Miasto zorganizowało również zbiórkę pieniędzy, z której środki w całości zostaną przekazane na pomoc Ukrainie. Darowizny można przelewać na numer konta 97 1020 2313 0000 3502 1068 5651. W tytule przelewu koniecznie należy wpisać: Darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Artykuły dla uchodźców przebywających w Sosnowcu

W Sosnowcu opiekuje się ponad 600 uchodźcami z Ukrainy, a w mieście jest ich zdecydowanie więcej. Wobec potrzeb miasto organizuje zbiórkę niezbędnych artykułów. Aktualnie potrzebne są:

 • papier toaletowy,
 • bielizna damska i dziecięca,
 • pościel,
 • ręczniki i koce,
 • żywność o długim terminie ważności,
 • talerze, sztućce, garnki, patelnie, miseczki,
 • lodówki,
 • łózka polowe i materace,
 • środki higieny i czystości, chemia gospodarstwa domowego.

Dary można przynosić na halę sportową przy ul. Braci Mieroszewskich 91, od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 20:00.

Sosnowieckie autobusy dołączyły do 13 pojazdów wysłanych do Lwowa. Mieszkańcom Ukrainy służyć mają autobusy z PKM Tychy, PKM Katowice, PKM Świerklaniec i PKM Sosnowiec.

Punkt informacyjny

W Sosnowcu powstał punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Biuro mieści się na drugim piętrze w kamienicy przy ul. Modrzejowskiej 42 i funkcjonuje w godzinach od 7.30 do 15.30. Na miejscu pomocy udzielają przedstawiciele Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz tłumacz języka ukraińskiego. Można uzyskać informacje dotyczące pracy, szkoły, dostępu do służby medycznej.

Obywatele Ukrainy mogą również liczyć na pomoc psychologiczną i pedagogiczną w Sosnowcu. Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu udzieli pomocy stacjonarnie ale także online. Termin spotkania można ustalić pod numerami telefonu 32 269 51 70 lub 519 512 817. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 13.30.

Wsparcie psychologiczne

Na początku kwietnia w związku ze zbrojną sytuacją na terenie Ukrainy psychologowie z Sosnowca zostaną przeszkoleni przez izraelskich specjalistów. Celem jest pomoc dzieciom i młodzieży w związku z traumą spowodowaną przez wojnę.

Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy działa w budynku MDK „Kazimierz” przy ulicy Głównej 19. Osoby potrzebujące wsparcia mogą umówić się telefonicznie dzwoniąc pod numery: 531 921 674 lub 507 744 924. Od przyszłego tygodnia dostępna będzie również strona internetowa centrum.

Zagłębie działa wspólnie

Sosnowiec wraz z całym Zagłębiem organizuje transporty najpotrzebniejszych rzeczy, które docierają na Ukrainę. Wszystkie dary są zbierane i segregowane w zagłębiowskich punktach, a następnie trafiają do centrum logistycznego Amazon w Sosnowcu. Produkty muszą być nowe, oryginalnie zapakowane i posegregowane na kategorie. Towar opisany, rozmieszony i profesjonalnie przygotowany do transportu trafia do ciężarówek.

Pomoc obywatelom Ukrainy, to również inicjatywy mieszkańców miasta. W Dniu Kobiet przedstawicielki Instytutu Rozwoju Młodych Kobiet w Sosnowcu, chcąc okazać wsparcie ukraińskim kobietom, na rondzie Praw Kobiet posadziły kwiaty w kolorze flagi Ukrainy.

Do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu trafiło już kilkadziesiąt zwierząt, kotów i 2 psów, z ogarniętej wojną Ukrainy. W ten sposób, dzięki zaangażowaniu pracowników schroniska, wolontariuszy polskich i ukraińskich, pomoc otrzymują również zwierzęta.