Sosnowiec: Policjanci uratowali wycieńczone koty. Ponad dwa tygodnie były zamknięte w mieszkaniu

Policjanci z Sosnowca otrzymali informację od jednej z mieszkanek. Wynikało z niej, że w jednym z mieszkań od dłuższego czasu bez opieki przebywają dwa koty. Dzięki interwencji mundurowych koty trafiły pod opiekę weterynarzy.

KMP Sosnowiec
Policja

Na skrzynkę mailową dyżurnego komendy policji w Sosnowcu wpłynęła informacja dotycząca pozostawionych kotów. W treści maila jedna z mieszkanek Sosnowca napisała, że w mieszkaniu w dzielnicy Centrum od dłuższego czasu przebywają w zamknięciu dwa koty. Policjanci udali się pod podany adres i po rozmowie z sąsiadami ustalili, że od dłuższego czasu nie widziano właścicieli mieszkania. Natomiast z jego wnętrza dobiegało miauczenie i słychać było drapanie w drzwi.

Mundurowi po bezskutecznym dobijaniu się do mieszkania i równie bezskutecznej próbie szybkiego znalezienia właścicieli mieszkania podjęli decyzję o siłowym wejściu do środka. W mieszkaniu stróże prawa znaleźli dwa koty, które były w stanie krytycznym. Zwierzęta pozbawione były jedzenia i wody. – Skrajnie wycieńczone zostały zabrane przez pracowników sosnowieckiego schroniska dla bezdomnych zwierząt i przekazane pod opiekę weterynarzy – informują mundurowi.

3 lata więzienia dla nieodpowiedzialnych właścicieli

Po uratowaniu kotów, policjanci przystąpili do poszukiwania nieodpowiedzialnych właścicieli. Udało im się ustalić, że mężczyzna mieszkający pod tym adresem wyjechał do pracy za granicę, a jego partnerka przeniosła się na ten czas do mieszkania członka swojej rodziny, pozostawiając zwierzęta bez opieki. – Według wstępnych ustaleń zwierzęta prawdopodobnie przebywały w zamknięciu przez przynajmniej dwa tygodnie. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności osoba odpowiedzialna za taki stan rzeczy poniesie odpowiedzialność. Sprawcy znęcania się nad zwierzętami może grozić kara 3 lat pozbawienia wolności – mówią policjanci.

– Apelujemy! Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez między innymi ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz o oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail dyzurny@sosnowiec.ka.policja.gov.pl – apelują mundurowi.