Sosnowiec. Inwestycja warta 8 milionów złotych opóźniona o kilka miesięcy, ale... „Warto poczekać”

Przebudowa placu przed dworcem kolejowym w Sosnowcu przedłuża się – według Urzędu Miasta wszystkie prace powinny zakończyć się jednak do marca przyszłego roku. Kilkumiesięczny poślizg spowodowany jest, przypomnijmy, odkryciem schronów przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej. Schrony mają szansę stać się nową atrakcją Sosnowca.

Przebudowa rozpoczęła się latem zeszłego roku i miała zakończyć się tej jesieni. Termin oddania inwestycji przesunięto jednak po tym, jak podczas prac ziemnych przed dworcem PKP i ulicą 3 Maja odkryto schrony przeciwlotnicze. Analiza wykazała, że są to obiekty z czasu II wojny światowej. Jak zapowiada Urząd Miasta w Sosnowcu schrony będą wyeksponowane. – To doskonała okazja, aby pokazać je mieszkańcom. To oczywiście wpłynie na termin prac, ale warto poczekać – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Plac przed dworcem w Sosnowcu będzie monitorowany

Tymczasem zbudowano już pawilon, w którym docelowo mają znajdować się między innymi toalety i lokale gastronomiczne. Budynek ma być oszklony i wykończony zielonym dachem. Przed dworcem trwa ponadto brukowanie nawierzchni z płyt o dwóch odcieniach. Zamontowano już także instalacje podziemne do fontanny, która po wielu latach wróci przed budynek dworcowy.

– Nowością będzie iluminacja, która ma być wyświetlana na budynku dworca. Elewacja budynku, zarówno od strony ulicy 3 Maja, jak i od strony peronów, została przy okazji odświeżona przez PKP SA – mówi Rafał Łysy. Jak dodaje: – Nowością będzie również stojący przed dworcem napis Sosnowiec Łączy, który pewno stanie się popularnym miejscem robienia zdjęć.

Na placu ma powstać także nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie ma stanąć nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking dla taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja dla rowerów miejskich.

Drzewa, krzewy, trawa. Będzie zielono

Nie zabraknie także zieleni. Po zakończeniu prac mają zostać posadzone rośliny ozdobne, krzewy i trawa, ale też i drzewa, które będą miały od 3,5 do 5,5 m wysokości. W sumie będzie ich blisko trzydzieści.

Projekt przebudowy kosztował 185 tysięcy złotych. Wykonało go dla miasta biuro AMAYA Architekci z Katowic. Prace prowadzi natomiast bytomska firma AGC. Wartość inwestycji to 8 mln zł.