Sosno SkaParty'22 za nami. Sosnowiec stał się stolicą muzyki reggae i rocksteady. [ZDJĘCIA]

W Parku Miejskim im. Jacka Kuronia odbyła się impreza Sosno SkaParty'22. Na scenie pojawili się m.in.: 8°6 CREW, Cała Góra Barwinków, MR. ZOOB, Skankan oraz Les Skartoi. Muzyka jest połączeniem reggae i rocksteady.

W sobotę, 11 czerwca w Parku im. Jacka Kuronia o godzinie 16 odbyła się pierwsza edycja Sosno Ska Party. Fani muzyki reggae i rockstedy mogli bawić się przy utworach zarówno polskich jak i zagranicznych wykonawców. W Amfiteatrze Muszelka wystąpili: 8°6 CREW, Cała Góra Barwinków, MR. ZOOB, Skankan oraz Les Skarto oraz Neville Staple from the Specials.

Impreza trwała do późnych godzin nocnych - pogoda tym razem dopisała. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać ze strefy Food Trucków.

Czym jest muzyka SKA?

SKA to styl muzyczny będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności – reggae. Charakteryzuje się on przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.

Muzyka ta powstała w latach 60. XX wieku na Jamajce. Pierwsze dźwięki ska w Polsce zabrzmiały niemal w tym samym czasie za sprawą legendarnych Alibabek. Wiele zespołów systematycznie próbowało w swoich utworach przemycać elementy tej muzyki, jednak dopiero w latach 90. nastąpił boom.

Do dziś trwają spory, który zespół jest polskim pionierem. Jedna rzecz jest niepodważalna - lecz niekwestionowaną polską stolicą tej muzyki stał się Sosnowiec. Takie zespoły jak Skankan, Horrorshow, Black Gang, The Gamblers czy Ziggie Piggie rozsławiały Sosnowiec w Polsce jak i za jej granicami.

Do tej pory pojedyncze imprezy o tematyce ska kończyły się fiaskiem. Dopiero od kilku lat w Trójmieście udało się organizować Gdańsk Ska Jamboree, na który zjeżdżają się fani z całej Polski jak i Europy. Biorąc pod uwagę niedawną reaktywację zespołu Skankan, czy też prężną działalność profilu facebookowego Ska Music – Spirit of Sosnowiec naturalne jest, że odżyła inicjatywa zorganizowania wydarzenia muzycznego w rytmach ska w Sosnowcu.