„Śląski Komiks Powstańczy” czyli konkurs dla kreatywnych

Gliwickie wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju wyszła z bardzo ciekawą inicjatywą. Co zrobiła? Stworzyła kreatywny Konkurs – „Śląski Komiks Powstańczy” łączący sztukę z historią. Swoich sił może spróbować każdy, bez względu na wiek. Główna nagroda to aż 8 000 złotych. Co jeszcze warto wiedzieć?

MPŚ konkurs 1920x1080

Komiks o historii Śląska

Naturalnie nasuwa się pytanie, co właściwie trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju i jego Partnerów – Muzeum Śląskie, Stowarzyszenie POKOLENIE? To proste. Trzeba stworzyć komiks, który nawiązuje do jednego z trzech ważnych wydarzeń związanych z historią województwa śląskiego. Mowa tu o:

  • Powstaniach Śląskich (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscycie na Śląsku (1920),
  • Włączeniu Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Osoby decydujące się na udział w konkursie mogą zdecydować się na następujące techniki:

  • Rysunek,
  • Malarstwo,
  • Grafika komputerowa.

Dobra wiadomość jest taka, że Organizator przewiduje tylko jeden etap. Limit wieku nie istnieje, tym samym swoich sił może spróbować każdy. Dodatkowo, projekty można zgłaszać indywidualnie lub w zespołach, maksymalnie 3-osobowych.

Jak powinien wyglądać komiks?

Nie od dziś wiadomo, że każdy konkurs ma też pewne wymagania od strony technicznej. Komiks powinien składać się z 6 plansz, ale nie więcej niż 15. Jeżeli chodzi o format, to prace powinny być tworzone w rozmiarze A4, w pionie. Uczestnicy mogą posługiwać się wyłącznie językiem polskim. Na swoich planszach mogą opowiedzieć jedną historię, kilka lub ich cały zbiór.

Każda plansza powinna zostać starannie podpisana. Szczegółowe wytyczne znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ. Dodatkowo uczestnicy, przesyłający swoje zgłoszenia w formie kserokopii lub wydruków (w dwóch egzemplarzach). Powinni do niego dołączyć płytę CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) i wersją do druku (A4 - 300 dpi CMYK).

Do kiedy można przesyłać prace?

Konkursowe prace można przesyłać do 15 kwietnia br. drogą pocztową, kurierem lub zrobić to osobiście, odwiedzając Biuro Konkursu, znajdujące się w siedzibie Partnera Organizatora (Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice). Ważne, aby zgłoszenia było opisane jako „Śląski Komiks Powstańczy”. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie internetowej 15 maja br.

Do zgarnięcia nagrody

Tak, to prawda. Organizator Konkursu, przewiduje następujące nagrody pieniężne:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Zwycięskie oraz wyróżnione prace zostaną wydane w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”. Każdy z laureatów otrzyma 5 autorskich sztuk monografii.

Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” czeka na inspirujące zgłoszenia!

Śląski Komiks Powstańczy – informacje
E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)