Sarah Ferguson przyjechała do Zagłębia, aby spotkać się z ukraińskimi dziećmi w Będzinie i Czeladzi

Księżna Yorku Sarah Ferguson w środę (13 lipca) odwiedziła Zagłębie. Zjawiła się w Urzędzie Miasta w Czeladzi i w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. Księżna przyjechała spotkać się z dziećmi z Ukrainy.

Po pierwsze chciałabym podziękować Polakom – nie ustawajcie w pomocy. Dziękuję, że otworzyliście swoje domy na uchodźców. Po drugie – niech ta wojna się skończy. Ukraińskie dzieci powinny jak najszybciej wrócić do swoich domów – w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie mówiła Sarah Ferguson.

Decydują się na powrót

Do Będzina po ataku wojsko rosyjskich przyjechało blisko 80 osób – mieszkańców Obuchowa, partnerskiego miasta Będzina. Zdecydowana większość z nich wróciła już do swojej ojczyzny. Dziś w Będzinie mieszka 12 dzieci i 6 kobiet. Niemalże wszyscy chcą wkrótce wrócić do swojego domu.

Liczy się wsparcie

Księżna znalazła czas, aby porozmawiać z każdym uczestnikiem spotkania, a na koniec wręczono jej pamiątkowe makramy stworzone podczas warsztatów w będzińskiej bibliotece. Zaś Sarah Ferguson odwzajemniła się maskotkami Misia Paddingtona.

Nigdy się nie poddawajcie. W chwilach zwątpienia przypomnijcie sobie moje rude włosy i pomyślcie, że zawsze będę was wspierać – mówiła uchodźcom wojennym.

Księżna odwiedziła Czeladź

Księżna Yorku zajrzała również do Czeladzi, gdzie także przebywają uchodźcy z Ukrainy. Sarah Ferguson spotkała się zastępczyniami burmistrza Elżbietą Dmitruk i Beatą Zawiłą oraz ukraińskimi dziećmi, które trafiły do miasta w czasie wojny.

czytaj więcej:

Święto Metropolii w Zagłębiu

Mikrowędrówki z okazji 5 lat Metropolii

Basen w Czeladzi nominowany do nagrody

Basen w Parku Grabek nominowany do nagrody

Wakacje w Będzinie

Festyny, animacje, kabaret i wiele więcej

Stare Piaski w Czeladzi na makiecie

Stare Piaski na makiecie w kościele Matki Bożej Bolesnej

Piracki Dzień Dziecka w Będzinie

Piracki Dzień Dziecka

Spotkanie z fotografiami w Czeladzi

Warsztaty fotograficzne w Miejskiej Bibliotece w Czeladzi

Spotkanie na temat Bałkanów w GSW Elektrownia

Podróż na Bałkany w GSW Elektrownia