Samorządowcy rozmawiali w Warszawie z premierem o kryzysie energetycznym. Arkadiusz Chęciński: „Nie ma podstaw prawnych, aby gminy sprzedawały węgiel”

W zeszłym tygodniu protest, teraz – rozmowy. Samorządowcy z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich we wtorek, 11 października, spotkali się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiano głównie o kryzysie energetycznym.

Fot. Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Samorządowcy w Warszawie

Przypomnijmy, że w piątek, 7 października, w Warszawie ponad 2 tys. samorządowców – prezydentów miast, burmistrzów, wójtów – protestowało przeciw drastycznym podwyżkom cen energii. Protest odbył się pod hasłem „Pozostanie tylko ciemność”. Tymczasem kilka dni później, we wtorek – 11 października, doszło do rozmów delegacji Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich w siedzibie KPRM z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Targani kolejnymi kryzysami musimy działać w warunkach wyjątkowych, ale...”

Rozmawiano o kryzysie energetycznym, podwyżkach prądu, a także pomyśle rządu, aby dystrybucją i sprzedażą węgla zajęły się samorządy. – Będąc odpowiedzialnym samorządowcem nie zamierzam polecać miejskim spółkom, by podjęły się pośrednictwa w handlu węglem, o co do samorządowców zaapelował minister Jacek Sasin – napisał niedawno w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Zdaję sobie sprawę, że targani kolejnymi kryzysami musimy działać w warunkach wyjątkowych. Nie możemy jednak zapominać, o ramach prawnych dla aktywności gospodarczej samorządu. Trudno w nich zmieścić jeszcze pełnienie roli pośrednika w handlu węglem – zaznaczył.

Pomysły ad hoc podawane do publicznej wiadomości wywołują więcej zamieszania niż pożytku, zwłaszcza te nie konsultowane z zainteresowanymi. Trudno mi pojąć, że minister na ostatnią chwilę proponuje, by to samorządy rozwiązywały problem zabezpieczenia energetycznego kraju i to w momencie, kiedy na zewnątrz spadają temperatury, a w składach brakuje opału… – dodał prezydent Bazylak.

Samorządy i handel węglem? „Ma to być działanie fakultatywne, a nie obowiązkowe”

We wtorkowym spotkaniu z premierem uczestniczył między innymi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. – Zgodnie z naszymi przypuszczeniami: nie ma podstaw prawnych, aby gminy sprzedawały węgiel Od jakiegoś czasu zwracaliśmy na to uwagę. Dopiero dziś poznamy zapisy prawne dotyczące dystrybucji węgla przez samorządy. Zostaną one wysłane nam do konsultacji. Ma to być działanie fakultatywne, a nie obowiązkowe. Mamy wstępne informacje, że będą mogły być wykorzystywane podmioty obecnie zajmujące się handlem węglem – poinformował prezydent Sosnowca.

Dziś rano spotkałem się z przedstawicielami ZMP i UMP. Choć większość uczestników naszego spotkania to nasi przeciwnicy polityczni, była to dobra rozmowa o tematach związanych z energią elektryczną i z węglem – mówi z kolei podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Pracujemy także nad anonsowaną wcześniej przeze mnie i premiera Jacka Sasina ustawą dotyczącą dystrybucji węgla. Dziś na ten temat również rozmawiałem z samorządowcami – dodawał.

Maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych, mikro, małych i średnich firm to 785 zł/MWh, a w przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna powyżej limitów to 693 zł/MWh – mówiła z kolei Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

„Problemem są także ceny gazu”

Dziś mówi się o ok. 800 zł/MWh, choć w przypadkach kilku gmin jest to kwota o 300% wyższa niż obowiązująca. Dlatego mamy nadzieję, że będzie to kwestia do dyskusji. W zapisach prawnych mają być też ujęte wszystkie działalności samorządowe. Co dla nas równie istotne, ceny maksymalne będą mieli także mali i średni przedsiębiorcy. Wspominałem o tym kilka dni temu, gdy informowaliśmy o kolejnych zamknięciach przedsiębiorstw w Sosnowcu – podkreślał Arkadiusz Chęciński. – Martwi jednak fakt, że zmiany mają wejść dopiero 1 grudnia. Problemem są także ceny gazu, a przecież wiele osób, w tym same samorządy, porzuciły nieekologiczne źródła ciepła i przechodziły na gaz. O tym mamy rozmawiać dopiero w drugiej kolejności...