Rzeźba odlana z 6,5 tony brązu. Prace Tomasz Koclęgi w GSW Elektrownia w Czeladzi

Wystawa utytułowanego rzeźbiarza w GSW Elektrownia w Czeladzi. Jego prace znalazły miejsce w przestrzeni publicznej, m.in w Centrum Handlowym Agora.

Facebook/Tomasz Koclęga
Wystawa Tomasza Koclęgi w GSW Elektrownia

Tomasz Koclęga jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Swoje prace opiera głównie o naturę człowieka zestawiając ją z jej pragnieniami, emocjami, możliwościami i marzeniami. Tworzy rzeźby figuratywne, które pozwalają widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku. Monumentalne prace artysty można zobaczyć w przestrzeniach publicznych w wielu miastach w Polsce i poza nią, ale również kameralne formy z brązu, które charakteryzuje dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja.

Premiera rzeźb

W czwartek 12 maja w GSW Elektrownia w Czeladzi na wystawie pt. „Posse – Esse” przedstawione zostaną głównie rzeźby z brązu, doskonale znane i doceniane przez kolekcjonerów w kraju i za granicą. Podczas wydarzenia odbędzie się premiera cyklu 7 nowych prac, dotychczas nigdzie nie pokazywanych. Ekspozycja dostępna będzie do 19 czerwca.

Na wystawie znajdą się również prace z żywicy. Jedna z tego typu rzeźb - „Wieczność" znajduje się w Centrum Handlowym Agora w Bytomiu, ale również w przestrzeni publicznej miejsce swoje miejsce znalazły: „Trud” z Wieże KWK „Polska” w Świętochłowicach, czy „Ulotność” na rondzie w Rybniku.

6,5 tony brązu

Podczas ekspozycji odbędzie się pokaz zdjęć rzeźb ze śniegu, które powstały Sapporo i Nayoro w Japonii, Harbin w Chinach, Oulu w Finlandii, czy Krasnojarsk na Syberii. Projekt ten realizowany był z kolektywem twórczym Snow Art Poland, którego założycielem i leaderm jest Tomasz Koclęga. Za prace otrzymał osiem nagród na największych i najważniejszych festiwalach rzeźby w śniegu. Ponadto na wystawie zorganizowana zostanie projekcja filmu największej rzeźby artysty pt.„Inner Balance” - odlana z 6,5 tony brązu, monumentalna rzeźba o wymiarach 10 x 8 x 7 m, zainstalowana na stałe w New Delhi w Indiach.