Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu budzi wielkie emocje. Internauci komentują

Jeden z węzłów komunikacyjnych w centrum Sosnowca będzie nosił nazwę Ronda Praw Kobiet. Jego uroczyste otwarcie, wraz z galerią w przejściu podziemnym, odbędzie się 23 listopada 2021 r. Gdy zapowiedzieliśmy to wydarzenie na portalu 24Zagłębie.pl, w internecie rozpętała się prawdziwa burza!

UM Sosnowiec
Rondo Praw Kobiet zostanie otwarte wraz z galerią

O otwarciu Ronda Praw Kobiet w Sosnowcu napisaliśmy w piątek, 5 listopada 2021 r. Dzień później nasz artykuł udostępnił na swoim facebook’owym profilu prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Wpis wzbudził duże zainteresowanie i spore emocje. Pojawiło się pod nim ponad 300 komentarzy – wśród nich wiele pozytywnych. Przykłady? Proszę bardzo:

– No chyba pokocham Sosnowiec.

– Dajemy przykład pozostałym miastom Zagłębia Dąbrowskiego, jak należycie krzewić i kultywować oraz upamiętniać zdobyte prawa i wolności, które w pryzmacie aktualnej rzeczywistości – nie mogą uchodzić za gwarant.

– Solidarność z kobietami jest potrzebna. Zasługują na swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Szczególnie te, które ginęły, aby dziś Polki miały prawa wyborcze.

„A rondo praw mężczyzn?”

Nie wszystkim internautom spodobał się jednak pomysł, aby węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic 3 Maja, Piłsudskiego i Dęblińskiej w ścisłym centrum Sosnowca nosił nazwę Ronda Praw Kobiet i dali temu wyraz w swoich komentarzach:

– Kolejna żenada w tym mieście. To kobiety mają jakieś inne prawa w Sosnowcu niż mężczyźni?

– Pytanko, a które rondo wyznaczono na obranie nazwy „Praw mężczyzn”, tak pytam z ciekawości i w kontekście równych praw.

– A rondo praw mężczyzn? Jest taka potrzeba czy nie? Czy prawa mają tylko kobiety czy tylko mężczyźni, a może wszyscy? Śmieszy mnie to specjalne nazewnictwo pod daną sytuację.

Do takich komentarzy na swoim profilu odniósł się prezydent Arkadiusz Chęciński. Który napisał, że autorów tych „złotych myśli” zaprasza do obejrzenia galerii, która będzie się mieścić w przejściu podziemnym i „lekkiej próby zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi”.

– Nie trzeba nikomu przypominać, że na świecie istnieją wciąż kraje, gdzie kobiety muszą zakrywać twarz, nie mogą się uczyć, ani dowolnie wybrać sobie męża… Nie wszyscy panowie chyba to rozumieją – dodał prezydent Chęciński.

Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu to inicjatywa obywatelska

Z propozycją, by jedno z rond w Sosnowcu nosiło nazwę Praw Kobiet wyszła Dorota Kurcz, a wsparła ją grupa Dziewuchy z Sosnowca. W petycji, która trafiła do Urzędu Miejskiego, wskazano rondo nad DK 94 u zbiegu al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Długosza. Prezydent Sosnowca poparł ten pomysł, ale zaproponował inną lokalizację – węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic 3 Maja, Piłsudskiego i Dęblińskiej. Inicjatorki zaakceptowały tę propozycję, podobnie jak sosnowiecka Rada Miejska.

Nazwa Rondo Praw Kobiet oficjalnie będzie funkcjonować od 23 listopada 2021 r. Tego samego dnia w przejściu podziemnym pod tym węzłem komunikacyjnym zostanie otwarta galeria poświęcona kobietom i ich walce o swoje prawa.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Tunel powstał już w Ząbkowicach

W Strzemieszycach zbudują tunel pieszo-rowerowy

Aleja Piłsudskiego

Kolejny etap przebudowy alei Piłsudskiego. Co się zmieni?

Urząd Miasta w Czeladzi

Decyzję podatkową na 2022 r. przyniesie urzędowy doręczyciel

Gorecko

Trenerski hit w Czeladzi. CKS ma specjalistę od awansów

Zs

Kadrowe porządki w Zagłębiu Sosnowiec