Rekordowe kwoty finału WOŚP w Zagłębiu. Któremu miastu udało się zebrać najwięcej?

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiegł końca. Tegoroczna edycja z powodu swoich okrągłych obchodów była wyjątkowym wydarzeniem. Włodarze miast oraz samorządowcy licznie organizowali własne aukcje. Pomimo niesprzyjającej aury sztaby wolontariuszy prężnie działo w zbiórce WOŚP-u.

30. finał WOŚP, pomimo Orkanu Nadia i wielu szkód z nim związanych zakończył się sukcesem. Kwota zbiórki kolejny rok z rzędu jest rekordowa, aktualnie jest to ponad 136 mln 200 tys. zł.

Tym razem rekord należy do Dąbrowy Górniczej

W tym roku najwięcej udało się zebrać właśnie w tym mieście. Finał został zorganizowany w Fabryce Pełnej Życia. W niedzielę, 30 stycznia trwały tam licytacje i koncerty. Natomiast wieczorem w Pałacu Kultury Zagłębia zorganizowane zostały występy Funkylogic, Cartel RockBand i Gabi Foksa.

– Kolejny już raz w Dąbrowie Górniczej padł rekord. Na tę chwilę dąbrowskie sztaby zebrały już ponad 193 tysiące złotych, a nie powiedzieliście jeszcze ostatniego słowa czytamy w poniedziałkowym komunikacie Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Sosnowiec także na podium

W sosnowcu nadal trwa zliczanie aukcji, licytacji oraz zbiórek prowadzonych przez wolontariuszy. Jednak Rafał Łysy uchylił nam rąbka tajemnicy jakiej kwoty można się spodziewać.

- Udało się nam zebrać pomiędzy 150 a 200 tysięcy złotych. Trwa jeszcze kilka aukcji, dlatego trzeba poczekać jeszcze kilkanaście godzin - zdradza.

Jedną z najciekawszych aukcji w Sosnowcu była marynarka prezydenta Chęcińskiego. Aukcja zakończyła się dość szybko, kwota za którą została wylicytowana to 2150zł. W opisie można było przeczytać, że marynarka była świadkiem wielu poważnych rozmów politycznych.

- To wielokrotny bohater internetowych wpisów, przedmiot licznych komentarzy, obiekt „westchnień” m.in. sosnowieckich facebookowych trolli. Marynarka była świadkami wizyt najznamienitszych postaci polskiej polityki, jak Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Jerzy Buzek, a także prezydentów największych polskich miast. Niewykluczone, że wśród nich byli także politycy partii rządzącej - mówił Arkadiusz Chęciński, przed rozpoczęciem 30. finału.

Będzin z okrągłą sumą

W Będzinie podczas tegorocznej edycji udało się zebrać ponad 75 tysięcy złotych. Część aukcji nadal jest dostępna na stronie Urzędu Miasta.

- Dokładnej kwoty jeszcze nie znamy. Do wczoraj było 75 tysięcy, ale e-skarbonka była ważna do godziny 23. Wobec tego sądzę, że nie została ona jeszcze wliczona - wyjaśnia Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy UM w Będzinie.

W finale udział wzięło wiele lokalnych organizacji i służb. Swoje stanowiska miało wiele szkół, strażacy częstowali ciepłą grochówką, a Biegowa Kuźnia zapraszała do wspólnego biegania.

Czeladź o krok od podium

Miasto te także może pochwalić się niemałym sukcesem. Podczas 30 finału udało się mu zebrać ponad 65 tysięcy złotych.

- Mamy informację, że w 99,9 proc. jest to kwota powyżej 65 tys. zł. Do 10 lutego trwają jeszcze licytacje - tłumaczy Jakub Kubasik, rzecznik prasowy UM w Czeladzi.

Licytacje są dostępna na platformie Allegro. Osoby zainteresowane finałem WOŚP w Czeladzi mogą zobaczyć filmik podsumowujący na YouTube.