Sosnowiec. Radni uczcili minutą ciszy Pawła Wojtusiaka. Prawo do zastąpienia radnego ma Zuzanna Kmita

29 grudnia na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni pożegnali zmarłego Pawła Wojtusiaka minutą ciszy. Prawo do zastąpienia radnego ma Zuzanna Kmita, która w 2018 roku ubiegała się o mandat radnej z Komitetu Wyborczego „Wspólnie dla Sosnowca" – tak jak zmarły 23 grudnia Paweł Wojtusiak.

UM Sosnowiec
Urząd Miejski w Sosnowcu

Pożegnanie Pawła Wojtusiaka

Paweł Wojtusiak zmarł 23 grudnia. Miał 35 lat, a od 2010 roku był radnym. W obecnej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady oraz przewodniczącego Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu 29 grudnia radni pożegnali Wojtusiaka minutą ciszy.

Czytaj także:

Zmarł Paweł Wojtusiak, sosnowiecki radny.

Z inicjatywy Wojtusiaka w Środuli powstała rada dzielnicy. Choć działał dla całego miasta, ten rejon był mu najbliższy. W 2018 roku Paweł Wojtusiak otrzymał 2650 głosów od mieszkańców 3. okręgu uprawnionych do głosowania. Reprezentował wówczas Komitet Wyborczy „Wspólnie dla Sosnowca".

Kto zastąpi Wojtusiaka?

Prawo do zastąpienia Wojtusiaka ma teraz Zuzanna Kmita. Zanim 26-letnia radna będzie mogła przejąć stanowisko Pawła Wojtusiaka w Radzie Miejskiej, komisarz wyborczy musi „wygasić" jednak mandat radnego (podstawą prawną jest tu art. 383 Kodeksu wyborczego).

Kolejną sesję Rady Miejskiej w Sosnowcu zaplanowano 27 stycznia 2022 roku. Możliwe, iż to właśnie wtedy zaprzysiężona zostanie nowa radna, lecz zanim to się stanie należy sprawdzić czy nie ma przeszkód, żeby mandat objęła Kmita.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 31 grudnia

Pogrzeb Pawła Wojtusiaka odbędzie w piątek 31 grudnia o godzinie 12:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ul. Wojska Polskiego. Ciało zmarłego zostanie odprowadzone na cmentarz parafialny przy ul. Zuzanny.