Punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy powstał w Sosnowcu. Na miejscu dostępny jest tłumacz

W Sosnowcu działa już punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy. Biuro działa od 7:30 do 15:30 w kamienicy przy ul. Modrzejowskiej 42.

UM Sosnowiec
Punkt informacji dla uchodźców w Sosnowcu

Do Polski ucieka coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich nie ma tutaj rodziny, znajomych i musi zdać się na pomoc wolontariuszy oraz władz miast. Punkty informacyjne odgrywają bardzo dużą rolę w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i przysposobieniu do życia w Polsce.

Punkt informacyjny w Sosnowcu

Wszyscy uchodźcy z Ukrainy, którzy przybędą do Sosnowca uzyskają niezbędną pomoc w punkcie informacji. Punkt znajduje się na drugim piętrze kamienicy przy ul. Modrzejowskiej 42. Biuro działa od godziny 7:30 do 15:30. Na miejscu dostępni są przedstawiciele Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla ułatwienia porozumienia się zainteresowanych z pracownikami w punkcie jest również tłumacz języka ukraińskiego.

Wszyscy w tym miejscu pomagają, aby nasi goście odnaleźli się w Sosnowcu, bo spora część z nich chce zostać razem z nami – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Chętni otrzymają pracę

Najczęściej pada pytanie o pracę i dostęp do szkolnictwa dla dzieci. Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu przygotował dla osób z Ukrainy oferty pracy. Część z nich to ogłoszenia, które znajdują się na stronie Urzędu.

Dużą część uchodźców stanowią kobiety, dlatego nastawiamy się, że najbardziej potrzeba będzie ofert zatrudnienia dla pań. Nawiązaliśmy m.in. kontakt w tej sprawie z siecią Biedronka – informuje Małgorzata Wesołowska, doradca klienta w sosnowieckim PUP.