Sosnowiec. Przymarzniętego do lodu łabędzia uratowali mieszkańcy. Ranny ptak trafi do Pogotowia Leśnego w Mikołowie

W Sosnowcu doszło do niecodziennej akcji ratunkowej. Grupa mieszkańców przy ulicy Kujawskiej znalazła rannego łabędzia. Dzięki zgłoszeniu na miejscu pojawiły się służby, a ptak trafił pod opiekę MZUK w Sosnowcu.

fot. FB Arkadiusz Chęciński
Uratowany łabędź

Wielkie szczęście miał łabędź znaleziony na jednym ze stawów przy ulicy Kujawskiej, niedaleko terenów inwestycyjnych. Grupa mieszkańców dostrzegła rannego ptaka, który w wyniku odniesionych obrażeń nie potrafił latać. Sosnowiczanie zgłosili sprawę do urzędu miasta, który skierował na miejsce odpowiednie służby.

Ptak był otumaniony, nie poradziłby sobie sam na wolności, najprawdopodobniej nie przeżyłby tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

Mieszkańcy uratowali łabędzia przed śmiercią

Na miejscu zjawił się weterynarz, który opatrzył rannego ptaka. Łabędź trafił do mini zoo w Kazimierzu Górniczym pod opiekę MZUK w Sosnowcu.

Ptak doznał obrażeń najprawdopodobniej z powodu przymarznięcia do tafli lodu. Dzięki interwencji mieszkańców udało się go uratować przed śmiercią. Miejski Zakład Usług Komunalnych zajął się łabędziem wyjaśnia mówi Adrian Chmielewski z MZUK w Sosnowcu.

Natomiast w piątek, 4 lutego, ptak miał trafić do Pogotowia Leśnego w Mikołowie - Kamionce. Jest to ośrodek rehabilitacji i schronisko dla dzikich zwierząt. Rafał Łysy tłumaczy, że już trzy razy zawoził tam ranne ptaki.

– Można zawieźć tam ptaki mniejsze i większe, które odniosły różnego rodzaju obrażenia. Pracownicy pogotowia kompleksowo zajmują się zwierzętami i gdy są już zdrowe wypuszczają je na łono natury dodaje Łysy.