Przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego w Sosnowcu. W planach są nowe ronda, chodnik, droga rowerowa...

Pod koniec października rozpocznie się przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego. W ramach inwestycji powstaną trzy kilometry nowego chodnika oraz dwa kilometry drogi rowerowej łączącej dzielnice Zagórze ze Środulą i centrum miasta. Dodatkowo, by poprawić bezpieczeństwo na drodze, wybudowane zostaną trzy nowe ronda, a przejścia dla pieszych przejdą renowację.

Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Ulica Mariusza Zaruskiego

Dzięki inwestycji, która ruszy pod koniec października przebudowane zostaną ulice Zaruskiego i Komorowskiego oraz skrzyżowanie z al. Blachnickiego. Pierwszy etap prac będzie dotyczył modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz teletechnicznej.

Przebudowa dotyczy niemal całej ulicy. W ogromnej mierze poprawi się bezpieczeństwo pieszych, skorzystają także działkowcy. Od ronda WOŚP (skrzyżowanie ul. Kombajnistów, Małe Zagórze oraz Zaruskiego) w kierunku Zagórza po lewej stronie zostanie wybudowany nowy chodnik oraz droga rowerowa, której w tej chwili brakuje. To pozwoli na połączenie Zagórza oraz Środuli nowym połączeniem rowerowym – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe miejsca parkingowe

W ramach przedsięwzięcia powstaną dwa kilometry drogi rowerowej, której trasa – ze względu ograniczenie wycinki drzew – będzie odchodzić od chodnika. Natomiast 200 metrów nad rondem WOŚP po prawej stronie wybudowany zostanie chodnik, dzięki niemu poprawi się bezpieczeństwo działkowców, którzy często wybierają ten odcinek, by dojść na ROD. Inwestycja obejmie także stworzenie 50 miejsc postojowych, które będą mogły zostać wykorzystane przez osoby korzystające z ogródków działkowych. Ostatnim elementem tej części projektu będzie budowa drogi dojazdowej do Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Pierwsze z nowych rond powstanie zaraz za kamienicą pod adresem Zaruskiego 1, co zapewni łatwiejsze włączenie się do ruchu mieszkańców budynku oraz zapewni obsługę kolejnej części Zagłębiowskiego Parku Sportowego – tłumaczy Dariusz Pieczka z sosnowieckich inwestycji.

Pieczka dodaje, że kolejne rondo zostanie wybudowane w miejscu obecnego skrzyżowania ulicy Zaruskiego oraz Komorowskiego, co przyczyni się do poprawy komunikacji oraz stworzy możliwość dojazdu do osiedla przy ul. Komorowskiego. Oprócz tego, pomiędzy wymienionymi rondami, powstaną drogi prowadzące do parkingu przy ZPS oraz dojazdy do istniejących już garaży.

Modernizacja obejmie także budowę sześciu nowych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem i azylami. W ramach inwestycji nasadzonych zostanie blisko 80 drzew z gatunku grab pospolity, które odizolują ruchliwą drogę.

Zmiany przy ulicy Gen. Bora-Komorowskiego

Przy ulicy Komorowskiego mieszkańcy muszą spodziewać się sporych zmian. Droga będzie zaczynać się i kończyć rondem, a po obu stronach jezdni położone zostaną chodniki. Dzięki inwestycji wybudowana zostanie droga rowerowa na całym odcinku jezdni, dzięki czemu powstanie łącznik pomiędzy ulicami Zaruskiego oraz al. Blachnickiego. Powstanie również ok. 50 miejsc postojowych oraz zwiększy się liczba przejść dla pieszych – z dwóch wzrośnie do pięciu.

Rondo na skrzyżowaniu ul. Komorowskiego oraz al. Blachnickiego, zastąpi sygnalizację świetlną. Będzie to tzw. rondo turbinowe, czyli zaprojektowane tak, że, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinały się. Wykonania inwestycji o wartości 35,5 mln zł podjęła się firma Silesia Invest. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2024 roku.

czytaj więcej:

Remont podjazdowej w Milowicach w Sosnowcu

Trwa remont ul. Podjazdowej w Milowicach

ul. KWK Kazimierz-Juliusz Sosnowiec

Ostatni etap prac inwestycji przy ul. KWK Kazimierz-Juliusz

Przebudowa ul. Kukułek została wznowiona

Remont ul. Kukułek został wznowiony. Potrwa kilka miesięcy

Rondo Ludwika w Sosnowcu

Utrudnienia dla kierowców na Rondzie Ludwika

Rusza projekt Kazimierz OdNowa

Powstanie projekt rekultywacji obiektów po dawnej kopalni

Kładka nad DK1

Przebudowa DK1: kładki dla pieszych są już niemal gotowe

Konsultacje z mieszkańcami Ząbkowic

Konsultacje z mieszkańcami Ząbkowic