Pożar kościoła św. Floriana w Sosnowcu: trwa zabezpieczanie ocalałego wyposażenia. „Straty są ogromne”

Pożar dachu kościoła św. Floriana przy ul. Bora Komorowskiego w Sosnowcu-Zagórzu, który wybuchł w środę, 21 czerwca, został opanowany przez strażaków po siedmiu godzinach, o 20:38. – Na miejscu nadal działają cztery zastępy Państwowej Straży Pożarnej, trwają prace rozbiórkowe oraz przelewanie zarzewi ognia – informowali w czwartek przed południem sosnowieccy strażacy. Dla parafii organizowana jest już pomoc.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, na szczęście nikt nie ucierpiał. Na miejscu z ogniem walczyło 28 zastępów straży pożarnej i 73 ratowników. Posiłki ściągano z sąsiednich powiatów. – W momencie kulminacyjnym podawano 11 prądów gaśniczych w natarciu. Pracowano z koszy drabin mechanicznych oraz podnośnika i od wewnątrz obiektu. Na chwilę obecną na miejscu nadal działają cztery zastępy Państwowej Straży Pożarnej, trwają prace rozbiórkowe oraz przelewanie zarzewi ognia – poinformowała w czwartek przed południem Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu.

„Straty są ogromne”

Już wstępne oględziny miejsca zdarzenia pozwalają stwierdzić, że straty są ogromne – podkreśla Diecezja Sosnowiecka. – Dziś (22.06) od rana trwa zabezpieczanie wyposażenia kościoła, które ocalało z pożaru. Do wnętrza świątyni częściowo zapadł się zwęglony strop, który uszkodził ławki. Skutkiem akcji gaśniczej jest obecność wody, która wciąż znajduje się w wielu miejscach kościoła. Trwa szacowanie strat.

Na miejscu był między innymi bp Grzegorz Kaszak, a także pracownicy Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, którzy – wspólnie z księżmi parafii św. Floriana – wynosili z kościoła ocalałe paramenty. – Dzięki zaangażowaniu i ofiarności duszpasterzy parafii oraz strażaków wyniesiono i uratowano Najświętszy Sakrament oraz naczynia i szaty liturgiczne z zakrystii – czytamy w oficjalnym komunikacie bpa Grzegorza Kaszaka. I dalej: – Jestem wdzięczny służbom ratowniczym – Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Sosnowiec, Pogotowiu Ratunkowemu – za ofiarność przy gaszeniu pożaru i zabezpieczaniu miejsca. Straty i zniszczenia są ogromne, chociaż jeszcze nie do końca oszacowane. W najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach naszej diecezji zostanie odczytany list skierowany do wiernych diecezji sosnowieckiej. Poinformuję także o sposobach pomocy parafii św. Floriana. Wszelką pomoc można też już teraz kierować na numer konta parafialnego. Liczę na hojność i wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli.

Parafii można pomóc

Diecezja prosi o wsparcie parafii, która doświadczyła klęski pożaru. Podano numer konta, na który można wpłacać pieniądze: 30 1020 2498 0000 8802 0018 8060 (Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Floriana Męczennika, ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2, 41-219 Sosnowiec). Wiadomo już również, że w niedzielę 25 czerwca o godz. 9.00 bp Grzegorz Kaszak odprawi mszę świętą na placu przy kościele pw. św. Floriana. Z kolei – jak poinformowała parafia – w czwartek, 22 czerwca oraz w piątek, 23 czerwca, zamówione intencje mszy świętych będą sprawowane w parafii św. Joachima odpowiednio o godz. 7 oraz 18.

Komunikat przygotował także proboszcz parafii św. Floriana, ksiądz Andrzej Mróz: – Z wielkim bólem serca przyjąłem wiadomość (niestety byłem osobiście nieobecny ze względu na urlop) o pożarze naszej parafialnej świątyni. Z ulgą przyjąłem wiadomość, że nikt fizycznie przy tym nie ucierpiał. Dziękuję księżom wikariuszom i parafianom za zabezpieczenie Najświętszego Sakramentu i wyposażenia zakrystii. Dziękuję także Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Sosnowiec, Pogotowiu Ratunkowemu, które to służby ofiarnie włączyły się w akcję ratowniczą. Dziękuję też Biskupowi Diecezjalnemu Grzegorzowi Kaszkowi za zainteresowanie i wsparcie. Dalsze działania zmierzające do naprawy zniszczeń będą podejmowane w porozumieniu z Kurią Diecezjalną. Całą sprawę powierzam Miłosiernemu Bogu i ludziom dobrej woli. Niech ta tragedia jeszcze bardziej zjednoczy naszą parafialną wspólnotę. Proszę o modlitwę.

Pożar kościoła w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. Pożar kościoła św. Floriana. Częściowo zapadł się dach

Autor: Martyna Urban

21/06/2023