Powstanie nowa siedziba pogotowia ratunkowego w Sosnowcu. Budowa będzie kosztowała 20 milionów złotych

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. Na konferencji prasowej zapowiedziano również modernizację miejsc stacjonowania zespołów pogotowia w Zagłębiu oraz zakup nowoczesnego sprzętu.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 14 stycznia omówiono najważniejsze inwestycje RPR zaplanowane na rok 2022. Najdroższym projektem okazała się budowa siedziby rejonowego pogotowia. Będzie to koszt około 20 mln złotych. Wsparcie okazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ale także miasto dołączyło się do inwestycji i przekazało działkę pod budowę.

– Dołączamy się do tej inwestycji przekazując działkę o wartości ok 1,5 mln zł. A pomyśleć, że nie tak dawno mówiło się o likwidacji. Cieszę się, że rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i dyrektorem pogotowia przyniosły efekt zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Inwestycje RPR w Sosnowcu to kwota 7,5 mln zł – 2 mln zł to środki własne, 5,5 mln zł stanowi finansowanie zewnętrzne.

Modernizacje i prac remontowe

Na konferencji omówiono także pozostałe cele na rok 2022. W ciągu najbliższych 12 miesięcy zostanie przeprowadzona modernizacja miejsc stacjonowania zespołów pogotowia w Szczekocinach, Pilicy i Mierzęcicach. W stacji Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Jaworznie zostaną przeprowadzone prace remontowe (drugi etap). Dodatkowo jeszcze w tym roku zespół Jurajskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeniesie swoje miejsce stacjonowania z Kroczyc do siedziby Jurajskiej Grupy GOPR w Podlesicach.

Nie tylko nowoczesna siedziba

Sosnowieckie pogotowie już obecnie dysponuje karetkami, w których są nowoczesne defibrylatory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, respiratory czy nowe pompy wolumetryczne. Sprzęt został zakupiony w 2021 roku i było to:

  • 7 ambulansów typu C wraz z noszami,
  • defibrylatory,
  • urządzenia do kompresji klatki piersiowej,
  • 19 pomp wolumetrycznych ,
  • 5 respiratorów transportowych.
– Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu jest ważnym elementem systemu ochrony zdrowia w województwie śląskim. Zabezpiecza populację wynoszącą około 700 tysięcy mieszkańców realizując z roku na rok coraz więcej wyjazdów systemowych i transportów podstawowej opieki zdrowotnej tłumaczy marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Oprócz modernizacji, RPR będzie prowadzić kilka projektów z zakresu nowych rozwiązań w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.

Obecnie RPR zatrudnia 400 osób. W swojej strukturze posiada 23 zespoły ratownictwa medycznego oraz 4 transportu medycznego. W 2021 roku zostało zrealizowanych 67 128 wyjazdów systemowych oraz 1453 transportów POZ.