Sosnowiec: w Porąbce powstanie hala sportowa, a Teatr Zagłębia organizuje pomoc dla Ukraińców. I dostał dotacje

Dotacje dla Teatru Zagłębia, inwestycja w Porąbce i, oczywiście, pomoc dla Ukrainy – to tematy, o których mówiono w sosnowieckim Urzędzie Miasta. – Nie da się uciekać od tego, co się dzieje – podkreślał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który poinformował o nowych inwestycjach w mieście.

Spotkanie z arkadiuszem chęcińskim nowe inwestycje

Przy Szkole Podstawowej nr 35 w Porąbce powstanie hala sportowa. Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta, poinformował o tym podczas tzw. śniadania prasowego. Przypomnijmy, że wcześniej przeprowadzono termomodernizację szkoły. Historyczna część budynku została odsłoniona i zabezpieczona.

Poprzednio udało się wybudować boisko przy Szkole Podstawowej nr 35. Władze Sosnowca przeznaczyły również 100 tys. zł na stworzenie hali przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater. Środki zainwestowano także na modernizację boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Kościelnej.

Planowana hala przy SP nr 35 powstać ma w 2023 roku. Wszystkie terminy wydłużają się przez zwiększone procedury przetargowe. Najlepszą ofertę zaproponowała firma Maximus. Koszt wyniesie ponad 8 mln zł.

– Liczyliśmy na dużo niższe ceny. Spodziewaliśmy się kosztów w granicach 5-6 mln zł przyznaje prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński.

Teatr Zagłębia pomaga uchodźcom

Podczas spotkania Arkadiusz Chęciński podziękował również założycielom i pracownikom Teatru Zagłębia za pomoc, jaką organizują dla Ukraińców. 18 marca teatr organizuje zbiórkę pieniędzy. Cały dochód ze specjalnie przygotowanego przedstawienia „Kreszany” zostanie przekazany właśnie na pomoc dla Ukraińców.

Nie da się uciekać od tego, co się dzieje. Przy okazji chciałabym podziękować wszystkim, którzy włączają się w pomoc Ukrainie, uchodźcom. W Zagłębiu Sosnowiec grają Rosjanie i wszyscy jednomyślnie opowiedzieli się przeciwko wojnie. Każdy mecz rozpoczynał się z flagą ukraińską. Chciałbym im szczególnie podziękować za ich gest. Dla nich gest ten jest trudniejszy, bo mogą wiązać się z tym konsekwencje, o których media już informują mówił Arkadiusz Chęciński.

Dodajmy, że w środę Teatr Zagłębia otrzymał informację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o otrzymaniu dotacji. Teatr złożył 9 wniosków, z czego 2 zostały pozytywnie rozpatrzone. Dofinansowanie wyniesie 400 tys. zł i przeznaczone zostanie na infrastrukturę, sprzęt, oświetlenie, nagłośnienie. 41 tysięcy zł zainwestowane będzie w tzw. projekt miękki, dzięki temu teatr stworzy spektakl, który będzie objeżdżał sosnowieckie placówki szkolne.