Ponad 160 tys. zł dotacji dla Pałacu Schoena w Sosnowcu na konserwację kartonów witrażowych Jana Bukowskiego

Udało się pozyskać środki finansowe na konserwację kartonów witrażowych Jana Bukowskiego dla sosnowieckiej katedry. W 2023 roku będzie można je podziwiać w Pałacu Schoena.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Dofinansowanie dla Pałacu Schoena w Sosnowcu

W 2015 roku Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zakupiło w krakowskim salonie dzieł sztuki trzy wielkogabarytowe kartony – projekty wykonawcze autorstwa znanego młodopolskiego artysty do trzech witraży zrealizowanych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu: „Najświętsza Maria Panna”, „Stygmatyzacja św. Franciszka” i „Matka Boża Różańcowa z Dzieciątkiem”, które do dzisiaj znajdują się w oknach transeptu katedry.

Niezwykły projektant Młodej Polski

Zakupione kartony stanowią część bardzo dużego zespołu liczącego 43 przeszklenia, który w latach 1935 – 1939 wypełnił okna sosnowieckiego kościoła. Projektantem dzieł jest Jan Bukowski,. Artysta, ilustrator, malarz, rysownik i witrażysta związany jest z nurtem Młodej Polski, Był jednym z założycieli Towarzystwa Polska Sztuka Stosowna. Współpracował z wieloma artystami Młodej Polski, również ze Stanisławem Wyspiańskim.

Zabytki zostaną uratowane

Zakupione przez sosnowieckie muzeum dzieła wymagają kosztownych prac konserwatorskich. Na ich realizację udało się pozyskać środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, pochodzącej z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 161.700,00 zł oraz środków finansowych Gminy Sosnowiec w wysokości 98.800,00 zł. Dzięki temu wszystkie dzieła poddane specjalistycznej konserwacji; jeden w roku bieżącym, pozostałe w następnym. Bezcenne dla miasta, ale także dla polskiej kultury zabytki zostaną uratowane. Projekt potrwa dwa lata. Zostanie zakończony w grudniu 2023 roku zorganizowaną w Pałacu Schoena sesją naukową. Wtedy kartony witrażowe zostaną zaprezentowane publiczności.