Ponad 100 covidowych łóżek uruchomiono w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Część oddziałów wstrzymuje przyjmowanie pacjentów

Decyzją ministra zdrowia 13 grudnia w Sosnowiecki Szpital Miejski reorganizuje swoją pracę na potrzeby walki z pandemią. W placówce uruchomionych zostało 110 łóżek II stopnia dla pacjentów chorych na COVID-19.

Sosnowiecki Szpital Miejski
Szpital uruchomił ponad 100 łóżek covidowych

Wśród 110 łóżek jest 6 z respiratorami dla najciężej chorych. Łóżka covidowe zostały przygotowane w ramach kilku obecnych oddziałów szpitala. Dlatego do odwołania wstrzymane są przyjęcia pacjentów niezarażonych do oddziałów chorób wewnętrznych, neurologii z pododdziałem udarowym, chirurgii ogólnej z otolaryngologią, urologii oraz geriatrii.

– W szpitalach w całym województwie coraz częściej brakuje łóżek dla osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Pacjentom konieczne jest zapewnienie odpowiedniej i profesjonalnej opieki medycznej, stąd decyzja o utworzeniu w naszym szpitalu 110 łóżek II stopnia dla chorych z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. To ponad 4 razy więcej miejsc niż zaledwie kilkanaście dni temu. Dysponujemy także 6 stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w kardiomonitory oraz urządzenia do tlenoterapii i wentylacji mechanicznej, dla pacjentów z najcięższym przebiegiem choroby – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Jak dodaje, pomimo utworzenia dodatkowych łóżek, te z dnia na dzień coraz szybciej się zapełniają. – Dlatego szpital ściśle współpracuje z innymi placówkami w regionie, co jest jednym z kluczowych elementów odpowiedzialnej walki z COVID-19 – zaznacza.

Ginekologia i porodówka pracują bez zmian

Położnictwo oraz oddział noworodkowy w Sosnowieckim Szpitalu Miejski działają bez zmian. Ta część szpitala posiada odrębne wejście i jest całkowicie odseparowana od przestrzeni, w której przebywają pozostali pacjenci. Jak podkreślają w sosnowieckim szpitalu, miejsce, w którym zlokalizowany jest oddział położniczy i noworodkowy, spełnia ścisłe reżimy sanitarne, co gwarantuje przyszłym mamom i ich pociechom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na terenie oddziału znajduje się sala cięć cesarskich wraz z pokojem resuscytacji. Dzięki specjalnym procedurom i reżimowi sanitarnemu szpital planuje także utrzymać porody rodzinne.

Dodajmy, że oddział ortopedii ze względu na sezon zimowy (sprzyjający złamaniom i urazom), czynny będzie bez zmian w trybie urazowym.