Pomoc dla Ukrainy. Lista organizacji, które prowadzą zbiórki

Jak pomóc Ukrainie i jej obywatelom w obliczu rosyjskiej inwazji? Można okazać symboliczne wsparcie i wziąć udział w manifestacjach poparcia lub zmienić zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych. Można także realnie pomóc naszym sąsiadom. Zbiórki organizują samorządy oraz różne polskie i ukraińskie organizacje. Sprawdź jak pomóc.

fot. FB/Arkadiusz Chęciński
Sosnowiec solidaryzuje się z Ukrainą

W Sosnowcu osoby, które chcą pomóc mieszkańcom Ukrainy mogą się kontaktować z miejskim Wydziałem Zarządzania Kryzysowego – mailowo pod adresem wzk@um.sosnowiec.pl lub telefonicznie pod czynnym całą dobę numerem 32 266 52 20. Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja 24zaglebie.pl trwają starania, żeby ten numer telefonu obsługiwany był także w języku ukraińskim.

Jak podał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, w przyszłym tygodniu w mieście zacznie działać pełnomocnik ds. Ukrainy. - To pozwoli na szybki kontakt z Ukraińcami przebywającymi w mieście – podkreślił prezydent. W piątek, 25 lutego 2022 r., o godzinie 18.00, przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu organizowana jest także manifestacja poparcia dla Ukrainy.

- Jeśli komuś na sercu leży pokój, niech przyjdzie w piątek wieczorem przed Urząd Miejski – zaapelował Arkadiusz Chęciński.

Konsulat Honorowy Ukrainy w Katowicach poinformował, że wszystkie organizacje oraz firmy, które są zainteresowane wsparciem lokalowym, rzeczowym, finansowym lub innym powinny kontaktować się z Punktem Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców pod numerem telefonu: 539 696 888, bądź mailowo na adres: punktidc@fundacjaincorpore.pl. Konsulat podał także oficjalne konto Banku Narodowego Ukrainy w celu wsparcia Ukraińskiej Armii (Sił Zbrojnych Ukrainy):

Konto specjalne multiwalutowe: UA843000010000000047330992708.

Pieniądze można także wpłacać na zbiórki organizowane przez polskie i zagraniczne organizacje. Ich celem jest wsparcie ludności cywilnej Ukrainy oraz ukraińskich sił zbrojnych.

Polskie organizacje prowadzące zbiórki na rzecz Ukrainy:

Ukraińskie organizacje przyjmujących wsparcie: