Pomoc dla Ukrainy. Lista organizacji, które prowadzą zbiórki

Jak pomóc Ukrainie i jej obywatelom w obliczu rosyjskiej inwazji? Można okazać symboliczne wsparcie i wziąć udział w manifestacjach poparcia lub zmienić zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych. Można także realnie pomóc naszym sąsiadom. Zbiórki organizują samorządy oraz różne polskie i ukraińskie organizacje. Sprawdź jak pomóc.

fot. FB/Arkadiusz Chęciński
Sosnowiec solidaryzuje się z Ukrainą

W Sosnowcu osoby, które chcą pomóc mieszkańcom Ukrainy mogą się kontaktować z miejskim Wydziałem Zarządzania Kryzysowego – mailowo pod adresem wzk@um.sosnowiec.pl lub telefonicznie pod czynnym całą dobę numerem 32 266 52 20. Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja 24zaglebie.pl trwają starania, żeby ten numer telefonu obsługiwany był także w języku ukraińskim.

Jak podał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, w przyszłym tygodniu w mieście zacznie działać pełnomocnik ds. Ukrainy. - To pozwoli na szybki kontakt z Ukraińcami przebywającymi w mieście – podkreślił prezydent. W piątek, 25 lutego 2022 r., o godzinie 18.00, przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu organizowana jest także manifestacja poparcia dla Ukrainy.

- Jeśli komuś na sercu leży pokój, niech przyjdzie w piątek wieczorem przed Urząd Miejski – zaapelował Arkadiusz Chęciński.

Konsulat Honorowy Ukrainy w Katowicach poinformował, że wszystkie organizacje oraz firmy, które są zainteresowane wsparciem lokalowym, rzeczowym, finansowym lub innym powinny kontaktować się z Punktem Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców pod numerem telefonu: 539 696 888, bądź mailowo na adres: punktidc@fundacjaincorpore.pl. Konsulat podał także oficjalne konto Banku Narodowego Ukrainy w celu wsparcia Ukraińskiej Armii (Sił Zbrojnych Ukrainy):

Konto specjalne multiwalutowe: UA843000010000000047330992708.

Pieniądze można także wpłacać na zbiórki organizowane przez polskie i zagraniczne organizacje. Ich celem jest wsparcie ludności cywilnej Ukrainy oraz ukraińskich sił zbrojnych.

Polskie organizacje prowadzące zbiórki na rzecz Ukrainy:

Ukraińskie organizacje przyjmujących wsparcie:

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Pod rondem Praw Kobiet zamontowano nowe tablice Galerii Praw Kobiet

Nowe tablice na wystawie pod rondem Praw Kobiet w Sosnowcu

Stadion Arcelor Mittal Park w Sosnowcu

Tydzień pełen sportowych emocji w ArcelorMittal Park

Dawid Podsiadło jpg

Dawid Podsiadło otrzymał statuetkę podczas Gali Empiku

Duma Sosnowca

„Duma Sosnowca”! Tak witani są najmłodsi mieszkańcy miasta

Przystanek Gołonóg Liceum

Aż 153 przystanki zmienią swoją nazwę lub status. To rekord