Pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zatrzymali się w Czeladzi. Psychologiczne wsparcie, darmowe szczepienia dla zwierzaków

Czeladź nie tylko organizuje zbiórki potrzebnych artykułów dla Ukrainy. Powstał punkt pomocy psychologicznej dla uchodźców, a właściciele czworonogów mogą za darmo zaszczepić swoje zwierzęta.

UM Czeladź
Czeladź pomaga obywatelom Ukrainy

Od czwartku, 24 marca w Kamienicy Konarzewskich w Czeladzi utworzony został punkt wsparcia psychologiczna dla obywateli Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w mieście.

Pomocą psychologiczną w punkcie zajmuje się Julija Arseniuk, pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka, psycholożka, coach i psychotraumatolożka.

Wsparcie udzielane jest w języku ukraińskim we wtorki w godzinach 16:00-18:00 oraz w czwartki w godzinach 11:00 - 14:00. Wcześniej należy się zapisać pod numerem telefonu: 797406304.

Obowiązkowe szczepienie

Każde zwierzę przekraczające granicę Polski z Ukrainy musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz zaczipowane. Budżet państwa zapewnia darmowe szczepienia dla kotów, psów i fretek z Ukrainy. W Czeladzi można tego dokonać w Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej BAFIR przy ulicy Szpitalnej 9A.

Świadczenia za udzielenie pomocy

Pomoc w tej trudnej sytuacji dotyczy również osób, które zdecydowały się przyjąć do swoich domów czy mieszkań uchodźców z Ukrainy. Za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia przysługuje świadczenie pieniężne.

Mieszkańcy Czeladzi, aby otrzymać świadczenie, muszą złożyć wniosek w Urzędzie Miasta, w pokoju 106 lub drogą elektroniczną na adres: kancelaria@um.czeladz.pl. Wniosek dostępny jest na stronie Urzędu Miasta.