Pomniki i ciekawe miejsca w Czeladzi mogą już opowiadać własne historie. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu

Pomniki i ciekawe miejsca w Czeladzi mogą już opowiadać własne historie. Wystarczy ze specjalnej tabliczki zeskanować smartfonem kod QR. Tabliczki pojawiły się na razie w czterech miejscach, ale system może zostać rozbudowany o kolejne lokalizacje.

UM Czeladź
Pomniki i ciekawe miejsca w Czeladzi mogą już opowiadać własne historie

Każde miejsce ma swoją historię. Często mijamy je, nie wiedząc nawet, jakie ma znaczenie. Od teraz mieszkańcy Czeladzi mają szansę na to, by dowiedzieć się czegoś więcej o ważnych punktach na mapie miasta. Wszystko za sprawą specjalnych tabliczek z kodami QR, które zostały zainstalowane w czterech lokalizacjach. Po ich zeskanowaniu za pomocą smartfonu, pomnik lub inny historyczny obiekt „oddzwoni” do osoby skanującej i opowie jej swoją historię.

Historia Czeladzi. A właściwie cztery historie

Jak to zrobić? Wystarczy podejść do danego zabytku, zeskanować smartfonem kod QR umieszczony na specjalnej tabliczce i odebrać telefon. Tylko tyle. W ten sposób możemy uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii. Alternatywą dla QR kodu jest po prostu wyszukanie historii w internetowej przeglądarce – adres strony również znajduje się na tabliczce.

Pierwsze tablice zostały zainstalowane przy pomniku Katarzyny Włodyczkowej, gdzie poznamy jej historię, GSW Elektrowni, gdzie dowiemy się sporo na temat górnictwa, lampie górniczej na placu Viannay'a, gdzie usłyszmy między innymi o historii osiedla Piaski oraz fontannie przy Muzeum Saturn, gdzie usłyszymy o historii muzeum i budynku, w którym ma siedzibę.

Śladem Warszawy, Opola, Bielska-Białej

Podobne rozwiązania funkcjonują w innych miastach, między innymi Warszawie, Opolu, Bielsku-Białej, Nysie, Rybniku czy Bobolicach. System automatycznie wykrywa w jakim języku porozumiewa się właściciel smartfonu i dopasowuje odpowiedniego lektora – historii wysłuchać można po angielsku, rosyjsku, niemiecku lub francusku.

Historie nie są długie i przedstawione w ciekawy sposób, więc powinny zainteresować zarówno turystów, jak i samych mieszkańców. Władze miasta mają nadzieję, że system spotka się ze sporym zainteresowaniem – jeśli tak będzie, to w przyszłości zostanie poszerzony o kolejne lokalizacje.