Polska hokejowa reprezentacja powalczy w Sosnowcu o igrzyska. Prekwalifikacyjny turniej odbędzie się na Stadionie Zimowym. „Łatwo nie będzie”

Przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorów do lat 18, w których polska reprezentacja walczyć będzie o powrót do Dywizji IB nie będą jedynym dużym wydarzeniem hokejowym w Sosnowcu. Nowy Stadion Zimowy będzie bowiem gościł zespoły rywalizujące w turnieju prekwalifikacyjnym do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a także w Turnieju o Puchar Niepodległości.

Fot. FB/ Polski Hokej
Patryk Wronka

W czwartek, 3 sierpnia, do Sosnowca przyjechał Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz Krystian Dziubiński, kapitan hokejowej reprezentacji Polski. Podczas konferencji ogłoszono, że nowy Stadion Zimowy w kompleksie ArcelorMittal Park będzie areną kolejnych ważnych wydarzeń. W dniach 10-12 listopada w Sosnowcu zorganizowany zostanie Turnieju o Puchar Niepodległości, natomiast w lutym 2024 roku w nowym Stadionie Zimowy rozegrane zostaną mecze turnieju prekwalifikacyjnego do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2026 roku odbędą się we Włoszech.

W drodze na igrzyska?

Przypomnieć warto, że polscy hokeiści po raz ostatni wzięli udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku, we francuskim Albertville. Reprezentacja – między innymi z wychowankiem Zagłębia, Markiem Cholewą w składzie – zajęła wówczas jedenaste miejsce. Z kolei jeszcze w maju, w fińskim Tampere, podczas mistrzostw świata w hokeju na lodzie Elity, na kongresie International Ice Hockey Federation zadecydowano, że organizatorem turnieju U18 Dywizji IIA będzie Sosnowiec.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem będzie turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nasza reprezentacja rywalizację rozpocznie od trzeciej rundy – rywalami podopiecznych trenera Roberta Kalabera będą Korea Południowa, Ukraina i zespół, który wygra turniej w drugiej rundzie. – Łatwo nie będzie, bo w elicie jest 16 zespołów, a w igrzyskach gra 12 drużyn – mówił Mirosław Minkina.

Prezes PZHL chwalił sosnowiecki obiekt: – Od otwarcia, obiekt cały czas żyje, co pokazuje, jaki jest głód hokeja w Polsce. Brakuje nam takich lodowisk, dopiero wchodzimy na właściwy poziom. W 2021 roku otworzyliśmy obiekt w Bytomiu, teraz w Sosnowcu i liczymy na to, że w Polsce będą powstawać kolejne nowoczesne i funkcjonalne lodowiska.

„Mamy mocną drużynę”

W lipcu byłem gościem campu Hokejowej Szkoły Ziętary i miałem okazję zwiedzić lodowisko w Sosnowcu. To porządny obiekt. W przyszłym roku w lutym zagramy tutaj w prekwalifikacjach do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i naszym celem jest wygranie turnieju. Już teraz zapraszam kibiców na mecze. Mamy mocną drużynę, a przyszły rok jest dla nas niesamowicie ważny, bo wystąpimy w maju w Czechach w mistrzostwach świata Elity – powiedział z kolei Krystian Dziubiński, kapitan hokejowej reprezentacji Polski.

Fot. Polski Hokej
Kongres w Tampere

Może Cię zainteresować:

Przyszłoroczne hokejowe mistrzostwa świata juniorów do lat 18 odbędą się w Sosnowcu. Polska reprezentacja walczyć będzie o powrót do Dywizji IB

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/05/2023

Grzegorz Pasiut (mecz Polska - Węgry przed turniejem w Nottingham.

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Pasiut o awansie polskich hokeistów do Elity: Czekaliśmy na to tyle lat. Jesteśmy już podekscytowani tym, co się wydarzy za rok

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/05/2023