Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse. To wozy przeznaczone do intensywnej opieki

W poniedziałek, 27 grudnia 2021 r, SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu otrzymało 3 nowe ambulanse. Dobrze wyposażone karetki zostały dofinansowane z Funduszu Unii Europejskiej. Będą jeździć w trzech miastach Zagłębia.

W poniedziałek SP ZOZ Pogotowiu Ratunkowemu w Sosnowcu przekazane zostały 3 ambulanse. Zarząd woj. śląskiego wręczył pojazdy przed Pogotowiem Ratunkowym w Będzinie.

Karetki do intensywnej opieki

Przydzielone karetki to samochody marki Mercedes Sprinter. Są to ambulanse typu c, czyli jednostki do intensywnej opieki. Zostały wyposażone w automatyczną skrzynię biegów oraz nosze elektryczne. Koszt jednych noszy oscyluje w granicach 150 tys. zł. Całkowity koszt pojazdów wyniósł ponad 1,8 mln zł, z czego 1,56 mln zł zostało dofinansowane z Funduszu Unii Europejskiej.

W tym roku przekazane zostały już 4 takie same ambulanse, a SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu plasuje się na drugim miejscu wśród jednostek pogotowia w Polsce pod względem liczby noszy elektrycznych w karetkach.

Nowe karetki będą jeździć w trzech miastach

W tym roku wymieniono 30% ambulansów jeżdżących w systemie ratownictwa medycznego.

- Ambulanse zostały zakupione w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Zakup ambulansów i środków do dezynfekcji dla SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu celem zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych”. Ambulanse trafią do stacji pogotowia w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Siewierzu - możemy przeczytać na Facebooku SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.

Na przekazaniu karetek obecni byli m.in.: wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki; członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domagała; parlamentarzyści: Waldemar Andzel i Robert Warwas; radni: Marta Materla, Jadwiga Baczyńska; a także dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach oraz dyrektor SP ZOZ RPR w Sosnowcu Klaudiusz Nadolny.