Podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Inflacja uderzy w pasażerów kolei. Sprawdź, ile teraz kosztują bilety

Od 13 stycznia wzrastają ceny biletów za przejazd pociągami PKP Intercity. Spółka tłumaczy, że podwyżki wynikają z rosnących kosztów działalności – między innymi wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru. To pierwsza taka podwyżka od 8 lat. Ile trzeba zapłacić za przejazdy PKP?

fot. Google Creative Commons
Największy wzrost cen nastąpił w połączeniach obsługiwanych przez składy Pendolino

Jak tłumaczy przewoźnik, koszty spółki od 2014 roku diametralnie wzrosły; w przeliczeniu na jednego pasażera o 30 proc. W związku z brakiem podwyżek cen biletów doszło do sytuacji, w której część tras dalekobieżnych była tańsza niż połączenia przewoźników regionalnych – na tych samych trasach.

Wyższe ceny, ale i większe promocje

Największy wzrost cen nastąpił w połączeniach Express Intercity Premium, obsługiwanych przez składy Pendolino. Aktualna cena za przejazd to 169 zł. Do 13 stycznia było to 150 zł.

W przypadku linii Express Intercity aktualna cena to 149 zł zamiast 139 zł. Najmniejsze podwyżki zostały poczynione w przypadku pociągów IC i TLK. Cena bazowa wynosi 69 zł.

W związku z podwyżkami cen PKP Intercity postanowiło zwiększyć także progi promocyjne na 15, 30 i 45 proc. ceny bazowej. Dotychczas było to kolejno 10, 20 i 30 proc. Dlatego w przeliczeniu przy zakupie z III i II progiem promocyjnym od 13 stycznia bilety wychodzą taniej. Przykładowo przed obniżką w największym progu promocyjnym, czyli 30 dni przed planowaną podróżą za EIP trzeba było zapłacić 105 zł, a aktualnie cena wynosi 92,95 zł.

Staniały również ceny biletów w kategorii „Promo Plus”. Na EIP przed podwyżką obowiązywała cena 77 zł, obecnie to 70 zł. Natomiast EIC wynosiło 73 zł, aktualnie to 65 zł. Przypomnijmy, że „Promo Plus” to bilety o obniżonych stawkach, które spółka proponuje za przejazd w niepopularnych godzinach, na przykład w niedziele rano.

Przejazdy bez limitu

PKP Intercity wprowadziło nową ofertę, to „Multiprzejazd” oraz „Multiprzejazd Max”. Promocja będzie obowiązywać od północy w każdy wtorek do godz. 15 w czwartki i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie.

– Wybierając „Multiprzejazd” będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast „Multiprzejazd Max” obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł – czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Zmniejszy się natomiast liczba relacji, na których obowiązywał bilet Taniomiastowy. Oferta, która została wprowadzona kilka lat temu proponowała obniżone ceny za przejazdy trasami, będące w trakcie remontu.

– Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych znacząco skróciły się na nich czasy przejazdu oraz poprawiły się warunki podróżowania. Aktualizacja cenników obejmie także bilety okresowe – tłumaczy PKP Intercity.

Więcej informacji dotyczących nowego cennika i zmian w przejazdach znajdziecie na stronie PKP.

Zwiększy się liczba połączeń

Dzięki podwyższonej puli środków – z 19 na 27 mld zł, PKP Intercity będzie mogło zainwestować w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Przewoźnik planuje uruchomić do 2030 roku dwa razy więcej pociągów niż dotychczas. Poprawić ma się także komfort podróży.

– Normą staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. Pociągi PKP Intercity znacząco więc przyspieszą, ponieważ obecnie większość z nich kursuje z prędkością 120-160 km/h – dodaje przewoźnik.

Nowe pociągi będą dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym do osób niepełnosprawnych, a także dzieci.