Podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Inflacja uderzy w pasażerów kolei. Sprawdź, ile teraz kosztują bilety

fot. Google Creative Commons
Największy wzrost cen nastąpił w połączeniach obsługiwanych przez składy Pendolino

Od 13 stycznia wzrastają ceny biletów za przejazd pociągami PKP Intercity. Spółka tłumaczy, że podwyżki wynikają z rosnących kosztów działalności – między innymi wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru. To pierwsza taka podwyżka od 8 lat. Ile trzeba zapłacić za przejazdy PKP?

Jak tłumaczy przewoźnik, koszty spółki od 2014 roku diametralnie wzrosły; w przeliczeniu na jednego pasażera o 30 proc. W związku z brakiem podwyżek cen biletów doszło do sytuacji, w której część tras dalekobieżnych była tańsza niż połączenia przewoźników regionalnych – na tych samych trasach.

Wyższe ceny, ale i większe promocje

Największy wzrost cen nastąpił w połączeniach Express Intercity Premium, obsługiwanych przez składy Pendolino. Aktualna cena za przejazd to 169 zł. Do 13 stycznia było to 150 zł.

W przypadku linii Express Intercity aktualna cena to 149 zł zamiast 139 zł. Najmniejsze podwyżki zostały poczynione w przypadku pociągów IC i TLK. Cena bazowa wynosi 69 zł.

W związku z podwyżkami cen PKP Intercity postanowiło zwiększyć także progi promocyjne na 15, 30 i 45 proc. ceny bazowej. Dotychczas było to kolejno 10, 20 i 30 proc. Dlatego w przeliczeniu przy zakupie z III i II progiem promocyjnym od 13 stycznia bilety wychodzą taniej. Przykładowo przed obniżką w największym progu promocyjnym, czyli 30 dni przed planowaną podróżą za EIP trzeba było zapłacić 105 zł, a aktualnie cena wynosi 92,95 zł.

Staniały również ceny biletów w kategorii „Promo Plus”. Na EIP przed podwyżką obowiązywała cena 77 zł, obecnie to 70 zł. Natomiast EIC wynosiło 73 zł, aktualnie to 65 zł. Przypomnijmy, że „Promo Plus” to bilety o obniżonych stawkach, które spółka proponuje za przejazd w niepopularnych godzinach, na przykład w niedziele rano.

Przejazdy bez limitu

PKP Intercity wprowadziło nową ofertę, to „Multiprzejazd” oraz „Multiprzejazd Max”. Promocja będzie obowiązywać od północy w każdy wtorek do godz. 15 w czwartki i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie.

– Wybierając „Multiprzejazd” będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast „Multiprzejazd Max” obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł – czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Zmniejszy się natomiast liczba relacji, na których obowiązywał bilet Taniomiastowy. Oferta, która została wprowadzona kilka lat temu proponowała obniżone ceny za przejazdy trasami, będące w trakcie remontu.

– Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych znacząco skróciły się na nich czasy przejazdu oraz poprawiły się warunki podróżowania. Aktualizacja cenników obejmie także bilety okresowe – tłumaczy PKP Intercity.

Więcej informacji dotyczących nowego cennika i zmian w przejazdach znajdziecie na stronie PKP.

Zwiększy się liczba połączeń

Dzięki podwyższonej puli środków – z 19 na 27 mld zł, PKP Intercity będzie mogło zainwestować w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Przewoźnik planuje uruchomić do 2030 roku dwa razy więcej pociągów niż dotychczas. Poprawić ma się także komfort podróży.

– Normą staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. Pociągi PKP Intercity znacząco więc przyspieszą, ponieważ obecnie większość z nich kursuje z prędkością 120-160 km/h – dodaje przewoźnik.

Nowe pociągi będą dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym do osób niepełnosprawnych, a także dzieci.

czytaj więcej:

Spotkanie z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim

„Ile kosztuje miasto?”. Sosnowiec, inflacja i wzrost cen

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Autobus ZTM

Autobus linii nr 835 wraca na swoją stałą trasę

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego jest remontowana

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego została częściowo zamknięta

Arkadiusz Chęciński

„Dodatek osłonowy powinien być równy dla wszystkich”

Dąbrowa Górnicza

W Dąbrowie Górniczej radni przyjęli budżet na 2022 rok

Dąbrowska Wigilia

Rozpoczyna się akcja „Dąbrowska Wigilia”. Można pomóc