Powołano dożycia spółkę SIM Zagłębie. Powstanie 1000 nowych mieszkań komunalnych

UM Sosnowiec
Powołano do życia spółkę o nazwie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie (SIM Zagłębie)

We wtorek, 7 grudnia, powołano do życia spółkę o nazwie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie (SIM Zagłębie). Jej zadaniem będzie wybudowanie w pierwszym etapie 1000 mieszkań dla osób, które mają zdolność kredytową, a nie mają zdolności czynszowej.

Powołana spółka to już 20 taka w Polsce, a czwarta w województwie śląskim. Spółka obejmuje takie gminy jak: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice.

Gminy, które przystąpiły do SIM-u Zagłębie objęły udziały w spółce po 3 mln złotych każda. Kapitał zakładowy spółki warty jest 30 mln złotych. Na pozostałą część inwestycji składają się środki z Rządowego Rozwoju Mieszkalnictwa, finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat, partycypacja najemców oraz finansowanie zwrotne, czyli kredyt preferencyjny.

Można liczyć na bardzo na bardzo szerokie wsparcie ze strony rządu z jednej strony, to jest 3 mln dla każdej gminy. Z drugiej są to kolejne dodatki w postaci takich bonusów 10% z inwestycji z funduszu dopłat. 35% również dla inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Bardzo dobrze oprocentowany, niski kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. W tych warunkach trudno się nawet zastanawiać nad powoływaniem SIM-u, więc tym bardziej się dziwię tym, którzy nie dołączyli. Mam nadzieję, że wkrótce się to stanie – powiedział prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.

Jak podkreślano podczas spotkania, zapotrzebowanie na lokale mieszkalne wzrasta niezależnie od wielkości gminy, a ceny nieruchomości idą w górę. Problem stanowi rodzaj zabudowania. W miastach dużych, takich jak Sosnowiec, powstać może budynek sporych rozmiarów, jednak w mniejszych gminach nie jest już to możliwe.

Jest szansa na przykład na budownictwo szeregowe. W małych w miejscowościach niektórzy sobie nie wyobrażają budownictwa wielorodzinnego – mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński

Sosnowiec planuje przekazać pod budowę działką o powierzchni 1,22 ha przy ulicy Dobrzańskiego. Powstać tam ma około 89 lokali mieszkalnych.

Aby spółka, którą dziś zakładamy miała sens, a cena była relatywnie dostępna dla każdego mieszkańca w naszych miejscowościach, to ten zasób musi być w granicach 1000 mieszkań. Mobilizacja wszystkich samorządów jest niezbędna, żeby te mieszkania powstawały – dodał Chęciński.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Minister Adam Niedzielski

Pandemia. Czarny scenariusz: 140 tys. zachorowań dziennie

Nowe autobusy firmy MAN w czasie odbiorów.

Hybrydy typu plug-in trafią do miasta. Jakie linie obsłużą?

Od lutego mieszkańcy Czeladzi zapłacą więcej za wywóz śmieci

Podwyżki cen za wywóz śmieci. Magistrat rozsyła informacje

Lidl

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię 24 grudnia 2021. Sprawdź

Zbigniew Hołdys

Koncert „Ja płonę”: milicja, ZOMO i czołowi polscy artyści

Unia Dąbrowa Górnicza

Słodko-gorzka jesień piłkarzy Unii Dąbrowa Górnicza