Umowa na modernizację Placu Stulecia podpisana. Prace potrwają kilka miesięcy. Sprawdźcie, co się zmieni

UM Sosnowiec
Popularna Patelnia zmieni się

Władze Sosnowca podpisały umowę na remont Placu Stulecia. Firmą, która dokona przebudowy, jest Remdom z Dąbrowy Górniczej. Inwestycja warta prawie 1,3 mln złotych ma się zakończyć późną wiosną 2022 roku. Co się zmieni?

Prace remontowe przed dworcem PKP trwają od kilku miesięcy. Dotychczas funkcjonujący tam parking zamieni się w miejsce pełne zieleni i przyjazne mieszkańcom miasta. Odmieniona sosnowiecka Patelnia ma być dopełnieniem zmian na Placu Stulecia.

Prace będą podzielone na dwa etapy. – Pierwszy z nich, który będzie trwał do stycznia, obejmie projekt koncepcyjny i wykonawczy. Po tym czasie przyjdzie pora na wejście w teren - wylicza Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Patelnia się zazieleni 

Remont Patelni obejmie trzy obszary. Na dolnym patio nawierzchnia zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowa. Stworzony zostanie również nowy system odprowadzający wodę opadową. W centralnej części wydzielona zostanie wyspa, gdzie znajdą się ławki.

W górnej części placu, wokół pomnika Jana Kiepury nawierzchnia również zostanie wyremontowana. Teren dookoła zostanie przygotowany pod nasadzenie zieleni. Modernizację przejdą także murki oporowe przy ruchomych schodach i tam znajdzie się miejsce na zieleń.

– Prace zakończą się późną wiosną. Wykonawca przygotuje teren, a my wtedy zajmiemy się zielenią. Chcemy, aby na dole Patelni pojawił się symbol Sosnowca – sosna. Wierzę, że będzie to kolejny krok do ożywienia tego miejsca – przyznaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic

Samorządowcy Zagłębia wysoko w rankingu IBIMS

Minister Przemysław Czarnek

W Sejmie przegłosowano „lex Czarnek”. Ustawa trafi do Senatu

Arkadiusz Chęciński

„Dodatek osłonowy powinien być równy dla wszystkich”

Dąbrowa Górnicza

W Dąbrowie Górniczej radni przyjęli budżet na 2022 rok

Dąbrowska Wigilia

Rozpoczyna się akcja „Dąbrowska Wigilia”. Można pomóc

Szpital św. Barbary, Sosnowiec

Górnik z kopalni Bielszowice jest w szpitalu w Sosnowcu