Pod koniec ma się rozpocząć remont jezdni DK1 w Dąbrowie Górniczej w kierunku Częstochowy. Ruch zostanie wówczas przeniesiony

Niedługo będzie można zobaczyć pierwsze efekty modernizacji DK1 w Dąbrowie Górniczej. Do użytku pieszych i rowerzystów oddana zostanie kładka w rejonie ul. Kusocińskiego.

UM Dąbrowa Górnicza
Przebudowa DK1 w Dąbrowie Górniczej

Modernizacja DK1 w Dąbrowie Górniczej trwa. Wkrótce droga ma się stać drogą ekspresową. Pierwszy efekt inwestycji ma być widoczny, kiedy do użytku oddana zostanie kładka nad drogą w rejonie ul. Kusocińskiego. Przebudowę trasy prowadzona jest na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prawie 30% inwestycji

Według szacunku prace na trasie wykonane zostały do tej pory w 27%. Według inwestora w przypadku kładki budowa kładki jest w 80% skończona. Oddanie jej do użytku pieszych i rowerzystów planowane jest na III kwartał 2022 roku. Przejazd na obie strony DK1 ma być możliwy nie tylko w rejonie ul. Kusocińskiego, ale również wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice oraz wiaduktem w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Na ten moment droga w kierunku Bielsk-Białej jest zablokowana, a ruch w obu kierunkach został przeniesiony na jezdnię w stronę Częstochowy. Rozebrana została nawierzchnia jezdni na odcinku Podwarpie - Dąbrowa Górnicza. Teren został przygotowany do rozpoczęcia prac ziemnych i budowy konstrukcji drogi. Zakończona została przebudowa większości podziemnej sieci gazowej, telefonicznej, elektroenergetycznej oraz kanalizacji sanitarnej.

Plan na tegoroczne zmiany

W tym roku kontynuowane będą prace przy przebudowie i budowie kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, teletechnicznej, elektroenergetycznej oraz kanalizacji sanitarnej. Sieci gazowe zostaną włączone do eksploatacji. Nadal trwać będzie przebudowa wodociągu do huty Katowice. Powstaną zbiorniki retencyjne. Dodatkowo tegoroczna budowa obejmować będzie dwa mosty, przejście dla zwierząt i przepustów drogowych. Prace będą również trwać przy wykonywaniu ustroju nośnego na wiaduktach drogowych węzła Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz w ciągu ul. Ujejskiej, Krynicznej i Konstytucji.

Ze względu na przebudową wykonano dwa tymczasowe ronda. Jedno w rejonie ul. Ujejskiej, a drugie w rejonie ul. Konstytucji. Ma to ułatwić kierowcą zawracanie i przejazd w obie strony. Pod koniec roku ruch przeniesiony zostanie na jezdnię w stronę Bielsko-Białej. Wówczas remontowana będzie droga w kierunku Częstochowy.

czytaj więcej:

Aleja Zagłębia Dabrowskiego otwarta

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego otwarta

Brembo zainwestuje w odlewnię ponad 100 milionów euro

Włosi kupili działkę w „Tucznawie”. Wybudują odlewnię żeliwa

Ulica Ujejska w Dąbrowie Górniczej zostanie zamknięta

Uwaga, utrudnienia! Drogowcy będą pracować w niedzielę

Trwa remont ul Staszica Ordona w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza: nowa jezdnia i rondo zamiast skrzyżowania

Modernizowany dworzec w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa dworca: elewacja jest już gotowa

Tężnia solankowa w Dąbrowie Górniczej

Tężnia solankowa w Strzemieszycach Wielkich

Utrudnienia na al. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej

Utrudnienia w ruchu na al. Piłsudskiego, powstanie rondo