Pociągiem z Sosnowca w Alpy dotrzemy jeszcze w grudniu tego roku

RegioJet, prywatny czeski przewoźnik, jeszcze tej zimy planuje uruchomić linię kolejową, którą z Sosnowca dotrzemy do Brenner-Brennero w Alpach. Sezonowe połączenie kursować będzie 3 razy w tygodniu.

RegioJet
Pociągiem RegioJet będziemy mogli pojechać w Alpy

Prywatny, czeski przewoźnik RegioJet uzyskał zgodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych. Zgodnie z założeniami powstać ma połączenie na trasie Warszawa – Brenner-Brennero oraz Landeck-Zams – Warszawa Wschodnia, które swoim zasięgiem obejmie stacje kolejowe w Sosnowcu, Zawierciu, Tychach, Rybniku i Katowicach.

RegioJetem z Sosnowca w Alpy

Linia ma zostać uruchomiona jeszcze w grudniu tego roku. W sieci zostały już udostępnione godzinowe rozkłady jazdy. Pociągi kursować mają nocą. O 20:00 wyjeżdżać z Warszawy, natomiast w Alpach zatrzymają się o godzinie 11:10. Połączenia mają odbywać się sezonowo, od połowy grudnia do połowy kwietnia, 3 razy w tygodniu. Grupą docelową, do której skierowany jest przewóz, to głównie narciarze, którzy to dzięki połączeniu dotrą do popularnych ośrodków narciarskich. Jak podają czeskie media, z Warszawy wyruszy od 6 do 13 wagonów osobowych.

Pociąg zatrzyma się też w Wiedniu, Linz i Salzburgu

Trasa pociągu z Polski będzie miała swój początek na stacji Warszawa Wschodnia o godzinie 20:00, następnie zatrzyma się jeszcze w Warszawie Centralnej i Zachodniej, w Zawierciu, Sosnowcu Głównym, Katowicach, Tychach i Rybniku. Przejedzie przez stację w Bohuminie bez postoju. Później pojedzie przez Ostrawę. Z kolei na stacji w Brzeclawiu, w przeciągu 20 minut, dołączone zostaną do pociągu dodatkowe wagony z Pragi. Dalej 3-minutowy postój odbędzie się w Wiedniu, po nim pociąg kolejno przejedzie przez Linz, Salzburg, Bischofshofen. Później zatrzymywał się będzie w niemal każdej większej miejscowości alpejskiej. W Innsbrucku pociąg zostanie podzielony na część zmierzającą do Landeck-Zams oraz część, której stacją końcową jest Brenner-Brennero, gdzie dojechać ma na godzinę 11:10.

RegioJet uzyskał również zgodę na kurs pociągów dziennych i nocnych na trasie Warszawa – Wiedeń, z postojem w Sosnowcu.