Płatne szafki w II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie budzą kontrowersje. "Współczuję Wam uczniowie"

W II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej uczniowie mogą wynająć sobie szafkę szkolną. Do wyboru mają dwa warianty. Sprawa została nagłośniona w mediach społecznościowych przez polską aktorkę teatralną - Alinę Czyżewską, która posługując się rozporządzeniem ministerstwa edukacji podkreśla, że szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom darmowy dostęp do miejsca, w którym mogą pozostawić przybory szkolne.

II LO w Dąbrowie Górniczej
Płatne szafki w II LO w Dąbrowie Górniczej

10 lutego 2023 roku na stronie II LO im. Stefana Żeromskiego pojawił się wpis dotyczący wynajmu szafek szkolnych przez uczniów placówki. Licealiści mają do wyboru dwa warianty: rozmiar M płatny 30 zł za rok szkolny oraz XXL, którego kwota wynosi 179 zł. Oprócz tego do ceny należy doliczyć 25 zł kaucji zwrotnej za kluczyki. Wynajem szafek odbywa się tylko online za pośrednictwem konkretnej strony.

Sprawę w mediach społecznościowych opisała Alina Czyżewska, która posiłkując się rozporządzeniem MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach, mówiącym o tym, że dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnić uczniom miejsce do pozostawienia przyborów szkolnych.

- Szafki i bezpłatny dostęp jest takim samym obowiązkiem szkoły jak ławki, toalety, pomieszczenia z oknami - kwituje wpis dąbrowskiej szkoły aktorka teatralna.

Również internauci podzielili zdanie Aliny Czyżewskiej: " A myślałam, że mało mnie może zaskoczyć", "To chyba jakiś żart . W szkole w której uczyłam od lat uczniowie klas 3-8 mają takie szafki i nikt za nie nie płaci", "W moim liceum, które kończyłam jakieś 18 lat temu boksy w szatni zostały przerobione na szafki. Podobnie jest teraz w szkole mojej córki. Nikt za nic nie płacił i nie płaci" - komentują wpis internauci.

Podobne przypadki znane są w całej Polsce

Sprawę próbowaliśmy wyjaśnić u dyrektor szkoły - Elżbiety Rudzkiej, niestety nie udało nam się z nią skontaktować. Natomiast zastępca dyrektora - Joanna Prychodko odmówiła nam komentarza, tłumacząc, że nie jest do tego upoważniona.

W komentarzach pojawiały się informacje, że płatne szafki nie są nowością oraz że jest to dość często stosowana praktyka. W województwie śląskim jedną ze szkół, gdzie również obowiązują płatne szafki jest Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jednak oprócz szafek licealiści do dyspozycji mają również ogólnodostępną szatnię, gdzie bezpłatnie mogą pozostawiać swoje rzeczy.

W takim przypadku płatne szafki są dozwolonym rozwiązaniem, wpisującym się w rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach.

Ewelina Stasik tańcząca układ z serialu "Wednesday"

Może Cię zainteresować:

Dyrektorka IX LO w Sosnowcu zatańczyła taniec z serialu "Wednesday" na studniówce. Nagranie stało się viralem

Autor: Martyna Urban

09/02/2023