Pianino Władysława Szpilmana jest już w Sosnowcu. Kiedy i gdzie będzie można je zobaczyć?

Pianino należące do Władysława Szpilmana udało się wylicytować za 378 tys. złotych. Wkrótce instrument trafi do miejsca pamięci poświęconego legendarnemu artyście z Sosnowca. Dowiedzieliśmy się, gdzie i kiedy będzie można je zobaczyć.

ARC
Władysław Szpilman

Pianino Władysława Szpilmana ma być główną atrakcją miejsca pamięci artysty, które powstaje na terenie sali widowiskowo-koncertowej Muza przy ul. Warszawskiej 2. Wystawa stała w kilkudziesięciometrowym pomieszczeniu ma przypominać o dokonaniach i pochodzeniu jednego z najbardziej cenionych muzyków z Sosnowca.

Pisaliśmy już na portalu 24Zagłębie.pl, że otwarcie wystawy odbędzie się najprawdopodobniej 6 lipca, przy okazji 22. rocznicy śmierci Władysława Szpilmana. Wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się w terminie.

- W lipcu pianino Władysława Szpilmana będzie ogólnodostępne. Tworzymy miejsce pamięci, w którym można będzie poznać jego życie i twórczość - powiedział Arkadiusz Chęciński na antenie Radia Piekary.

Na uroczystości ma być obecny Andrzej Szpilman - syn kompozytora.

Fortepian wylicytowano za 1,3 mln złotych!

Pianino Władysława Szpilmana trafiło do Sosnowca z Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. Na licytację wystawiono 50 przedmiotów należących do artysty, w tym fortepian Steinway z ok. 1940 roku oraz pianino Grotrian Steinweg z 1956 roku. Arkadiusz Chęciński chciał kupić oba, jednak cena fortepianu przerosła możliwości miasta. Sprzedano go za 1,3 mln złotych.

- Za pianino zapłaciliśmy 378 tys. złotych. Nie jestem w stanie powiedzieć, ile razy musieliśmy przebijać ofertę konkurentów, ale w licytacji brało udział wiele osób z różnych stron świata - powiedział prezydent Sosnowca tuż po zakończeniu aukcji.

Drugą pamiątką, jaką udało się wylicytować, jest pióro firmy Pelikan z przełomu lat 50. i 60. Kosztowało 5,7 tys. złotych i również trafi na wystawę w Muzie.

czytaj więcej:

Spotkanie z autorką książek dla dzieci w Sosnowcu

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

Koncert Happy Big Band w Sosnowcu

Koncert Happy Big Band w Muszelce

Festiwal muzyki ska w Sosnowcu

Pierwsze edycja Sosno Ska Party 11 czerwca

Hołd Powstańcom śląkim

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sosnowcu

Majówka w Sosnowcu

Majówkowe wydarzenia w Sosnowcu

"Czas wypadł z ram" stand-up Teatru Zagłębia

"Czas wypadł z ram" i trzy divy w Teatrze Zagłębia

Klub t 2

Rozpoczęły się zapisy do Klubu Teatralnego.