Patriotyczne ławki stały się sławne, nic zatem dziwnego, że i w Sosnowcu mają swoją, na Stawikach, z regulaminem. „Ławka to ławka, służy do siedzenia, po co drążyć”

We wszystkich województwach pojawiły się patriotyczne ławki, swoją ławkę ma też Sosnowiec. To ławka „wolności i szacunku”. Podobnie jak ławki patriotyczne, także ma 15-punktowy regulamin. Lepiej sobie usiądźcie.

Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński

Przypomnijmy, że 16 patriotycznych ławek, wpisanych w kontur Polski, stawia w każdym z województw Bank Gospodarstwa Krajowego. W województwie śląskim także pojawiła się taka ławka – w Chorzowie, w Parku Śląskim, przed planetarium. Instalacje, które powstały w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, są powszechnie krytykowane, także przez architektów.

Co więcej, mają 15-punktowy regulamin użytkowania. Czytamy w nim między innymi, że „Ławka to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem”, „Ławka jest przeznaczona do użytku dorosłych oraz dzieci, przy czym korzystanie z ławki przez dzieci do lat 12 powinno odbywać się wyłącznie w obecności i pod opieką dorosłych”. „Wejście i zejście na ławkę dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji”.

Są też inne punkty, na przykład: „Zabrania się: stawania na ławce, siadania na oparciu ławki, skakania na ławce, zeskakiwania z ławki, siadania i przebywania na uszkodzonej ławce, używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas, korzystania z otwartego ognia”. Albo: „Zabronione jest korzystanie i przebywanie na ławce ze zwierzętami”. I tak dalej...

Jak dowiedział się TVN24, koszt jednej instalacji to 100 tysięcy złotych.

Ławka także w Sosnowcu. „Wolności i szacunku”

W Sosnowcu, na Stawikach, także mają swoją ławkę. To ławka „wolności i szacunku”.

– Mam takie wrażenie, że jeszcze kilka lat temu byliśmy bliżej siebie, bardziej zjednoczeni. Nie chcemy nikogo krytykować za to, co robi, ale uważamy, że potrzeba nam bliskości, radości i uśmiechu. Dlatego ławka na Stawikach stała się ławką „wolności i szacunku”. To w pewnym sensie odezwa, bo dzisiaj brakuje szacunku do drugiego człowieka. Nasze miasto jest miastem wolności, szacunku. To historia wielu kultur i o to właśnie chodzi – przekonuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Dlatego przychodźcie, siadajcie. Razem, osobno, na kolanach, ale wszystko zgodnie z normami społecznymi Także ze zwierzętami! Aha, i koniecznie przeczytajcie regulamin!

No właśnie, ławka na Stawikach, tak jak ławki patriotyczne, także ma swój, a jakże, 15-punktowy regulamin. Dosyć prosty i mniej w nim zakazów. Punkt 1: „Ławka to ławka, służy do siedzenia, po co drążyć”, punkt 2: „Na ławce jednocześnie mogą znajdować się osoby w różnym wieku, różnych wyznań, poglądów, narodowości itd.” Albo: „Przestrzeń powietrzna nad ławką pozostaje otwarta i można z niej swobodnie korzystać zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym” (to punkt 4), „Jeśli ławka jest zajęta, to jest zajęta. Skorzystaj z innej” (punkt 10) czy „Ławka jaka jest, każdy widzi” (punkt 13).

No tak. Miłego siedzenia.

Ławka z polską flaga

Może Cię zainteresować:

Robert Konieczny o ławce z polską flagą: "Ośmieszająca nas wszystkich. Zdemontować i zapomnieć"

Autor: Marcin Zasada

06/09/2022