Pani Tetiana uciekła z bombardowanego Kijowa. Chora kobieta otrzymała pomoc w ZCO w Dąbrowie Górniczej

Pani Tetiana, chorująca na nowotwór, mieszkanka Kijowa, uciekła z bombardowanej Ukrainy i otrzymała pomoc w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Narażała swoje życie podczas dwudniowej podróży do Polski.

Instytut Publico
Pani Tetiana z grupą lekarzy ZCO w Dąbrowie Górniczej

Pani Tetiana Kiriazova mieszkała w Kijowie, gdzie zajmowała się bezpieczeństwem i higieną pracy w lokalnych supermarketach. Kobieta choruje na nowotwór, leczenie na Ukrainie pozwalało jej normalnie funkcjonować. Mąż pani Tatiany i dwójka jej niepełnosprawnych dzieci mieszkali w Charkowie, gdzie do szkoły specjalnej dla niewidomych i niedowidzących uczęszczały pociechy.

2 dni niebezpiecznej podróży

Chora kobieta z Kijowa wyruszyła w trwającą dwa dni podróż do Polski. Jej mąż oraz dzieci do Polski kierowali się specjalnym konwojem z Charkowa, w którym znajdowały się niewidome i niedowidzące dzieci ze szkoły specjalnej. W nocy z 4 na 5 marca rodzinie udało się dotrzeć do polsko-ukraińskiej granicy, skąd pojechali do Dąbrowy Górniczej. Pani Tetiana otrzymała pomoc w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Rodzina tymczasowo zatrzymała się, więc w hotelu i planuje pozostać w mieście ze względu na leczenie kobiety.

Pod dobrą opieką specjalistów

Zarówno pani Tetiana, jak i jej dzieci otrzymały natychmiastową pomoc medyczną w ZCO. Kobieta nie chce zdradzać informacji odnośnie swoich pociech, ale wiadomo, że zespół specjalistów kompleksowo zaopiekował się obywatelką Ukrainy.

Udało nam się bardzo szybko zorganizować niezbędną pomoc dla Pani Tetiany. Jej choroba wymaga ciągłego nadzoru onkologicznego oraz specjalistycznej terapii, której wstrzymanie mogło nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Cieszymy się, że pacjentka trafiła do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, gdzie dzięki obecności wielu specjalistów z dziedziny onkologii i dostępności nowoczesnego sprzętu mogliśmy bez przeszkód wdrożyć odpowiednie leczenie – mówi dr hab. n. med. Elżbieta Nowara, kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej.

Dąbrowscy pacjenci zostaną przyjęci terminowo

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej jest gotowe na przyjęcie potrzebujących opieki medycznej obywateli Ukrainy. Wśród personelu szpitala znajdują się osoby, które potrafią mówić po ukraińsku, co pozwoli uzyskać łatwość w porozumiewaniu się oraz efektywną pomoc. Zabezpieczone miejsca dla przybywających uchodźców nie wpływają na terminy przyjęć wcześniej zapisanych pacjentów z Dąbrowy Górniczej i okolic.