Otwarcie zmodernizowanego bloku operacyjnego na oddziale neurochirurgii w św. Barbarze

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie w pełni zmodernizowanego bloku operacyjnego na Klinicznym Oddziale Neurochirurgii. Pierwsze operacje w nowej przestrzeni planowane są już w przyszłym tygodniu.


Inwestycja, sfinansowana ze środków budżetu Województwa Śląskiego w znacznym stopniu poprawi komfort pracy specjalistów. Wszystkie nowości kosztowały ponad 60 mln zł. Realizacja całego projektu trwała 5 lat. Pierwsze decyzje w sprawie modernizacji bloku operacyjnego zapadły już w 2019 roku. Niespełna rok później rozpoczął się proces wymiany niezbędnych sprzętów, a dalej - kompleksowy remont.

Oprócz nowoczesnych rozwiązań, które stanęły w miejscu starych, wysłużonych maszyn (ten szpitalny oddział funkcjonuje już trzy dekady), na zmodernizowanej sali operacyjnej pojawił się także innowacyjny sprzęt, z którego nie korzystano tu dotychczas. Jednym z najważniejszych udogodnień dla lekarzy wykonujących tu swoje codzienne obowiązki będzie możliwość śródoperacyjnego przeprowadzania badań rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy ultrasonografii.