Nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu kosztowała 50 mln zł. Jest nowoczesne archiwum, strzelnica, sala gimnastyczna, podziemny parking

Nowoczesna strzelnica, siłownia, sala gimnastyczna, podziemny parking – nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu została uroczyście otwarta w piątek, 21 stycznia.

Nowa komenda znajduje się przy ulicy Aleksandra Jankowskiego 16. Na uroczystym otwarciu pojawili się między innymi biskup Grzegorz Kaszak, Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego i Prokurator Krajowy, gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji czy nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki policji w Katowicach. Miasto reprezentował Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Insp. Tomasz Kłosowicz, komendant miejski policji w Sosnowcu, otrzymał symboliczny klucz do nowej placówki, a budynek poświęcił bp Kaszak.

Inwestycji będzie więcej

– W Sosnowcu udało nam się otworzyć siedzibę Prokuratury Rejonowej. Teraz, dzięki zaangażowaniu służb, zrealizowana została inwestycja budowy nowego budynku Komendy Miejskiej w Sosnowcu. Na dobrą sprawę mamy już dwie instytucje w nowych, nowoczesnych budynkach – powiedział prok. Bogdan Święczkowski.

W tym tygodniu rozpoczęła się również budowa Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Ma potrwać 2-3 lata. W planach są także nowy budynek Straży Granicznej oraz areszt śledczy.

Nowy program modernizacji śląskiej policji pozwoli na kolejne dwie bardzo ważne inwestycje. Będzie to budowa Komendy Miejskiej w Katowicach oraz Komendy Miejskiej w Gliwicach zaznaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Najnowocześniejsza strzelnica

Nowy budynek policji to 250 miejsc pracy dla funkcjonariuszy. Zadbano o miejsca do szkoleń policjantów – wybudowano nowoczesną strzelnicę, stworzono także siłownię i salę do ćwiczeń. Zakupiony został sprzęt: bieżnie, rowerki, sztangi oraz maty do ćwiczeń.

– Jest to najnowocześniejszy obiekt strzelecki w policji. Powstało pięć stanowisk. Możemy regulować oświetlenie oraz obrotnice. Zakres odległości: od 5 do 25 metrów – opowiadał sierż. sztab. Rafał Kantowski z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Stworzono nowy system dostępu do broni. Każdy funkcjonariusz posiada swoją kartę, która daje dostęp do poszczególnych pomieszczeń, pozwala także otrzymać klucz do szafki z bronią. Pomieszczenie z bronią palną krótką zostało wyposażone w dwa miejsca do bezpiecznego rozładowania i naładowania.

Co istotne, ze starego budynku przeniesione zostały już wszystkie akta, które umieszczono w nowoczesnym archiwum. Najstarsze dokumenty pochodzą z lat 60. Dodatkowym atutem jest parking podziemny dla pracowników komendy, liczący 40 miejsc.

Oszczędność i dobra lokalizacja

Nowy budynek komendy to nie tylko dogodne warunki pracy dla funkcjonariuszy, ale również dla mieszkańców. Inwestycja kosztowała 50 mln złotych. Środki w dużej mierze pochodziły z programu modernizacji policji na lata 2015-2020. Miasto przekazało działkę inwestycyjną pod budowę tego obiektu, przeznaczyło także 2 mln złotych w procesie inwestycyjnym oraz 250 tysięcy na dokumentację projektową.

Wybudowanie tej komendy pozwoli nam na godną pracę oraz oszczędności. Sam czynsz jest dużo mniejszy. Aktualna lokalizacja komendy jest bardzo dobra. Możemy się dostać do każdego miejsca w mieście. Wyjeżdżać będziemy bezkolizyjnie, gdyż w pobliżu nie ma żadnych sygnalizacji świetlnych powiedział Tomasz Kłosowicz, komendant miejski policji w Sosnowcu.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Budowa placu zabaw przy ul. Dworskiej w Sosnowcu

Przy ulicy Dworskiej powstaje nowy plac zabaw

Pow deblinska 11

Zakończył się remont mieszkania dla wychowanków domu dziecka

Stacja Zawiercie z lotu ptaka

Na stacji kolejowej Pyrzowice rozpoczyna się budowa wiaduktu

Nowe autobusy firmy MAN w czasie odbiorów.

Hybrydy typu plug-in trafią do miasta. Jakie linie obsłużą?

Od lutego mieszkańcy Czeladzi zapłacą więcej za wywóz śmieci

Podwyżki cen za wywóz śmieci. Magistrat rozsyła informacje