Oszuści działają także w Zagłębiu. Podając się za policjantów od mieszkanki Będzina wyłudzili 34 tys. zł

Będzińscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy okradali swoje ofiary metodą "na policjanta". Łącznie sprawcy wyłudzili około 300 tysięcy złotych.

Śląska Policja
Oszuści wyłudzili prawie 300 tys. zł

Na początku lutego będzińska policja otrzymała zgłoszenie o oszustwie 79-letniej mieszkanki Będzina, która straciła ponad 34 tysiące złotych. Wówczas policjanci rozpoczęli śledztwo. Przez zabezpieczone nagrania z monitoringu funkcjonariusze dotarli do dwóch mieszkańców Gliwic. Najpierw zatrzymany została 43-letni mężczyzna, a kilka dni później udało się również schwytać 18-latka.

Jak działali sprawcy?

Sprawcy podawali się za policjantów dzwoniąc do swoich ofiar. Rozmówcom mówili, że ktoś próbował się włamać na ich konto bankowe. Dla "zabezpieczenia" pieniędzy prosili o szybką wypłatę i pozostawienie gotówki w wyznaczonym miejscu.

Jak się okazało, 79-letnia mieszkanka Będzina nie była jedyną ofiarą. Inne osoby zostały oszukane na łączną kwotę 250 tys. zł. Przy 18-letnim podejrzanym znaleziono pieniądze, sejf oraz tablice rejestracyjne. Podejrzani na wniosek śledczych i prokuratora zostali aresztowani przez będziński sąd na trzy miesiące. Teraz grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Nie daj się oszukać

Śląska Policja przypomina:

  • Policja nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie udostępniaj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast poinformuj Policję.