„Osiecka. Tylko mnie taką ścieżką poprowadź”, czyli 18. edycja Sosnowieckich Dni Literatury

Sosnowieckie Dni Literatury to przede wszystkim promocja czytelnictwa polskiej literatury. Zaproszeni goście i zaplanowane wydarzenia ukażą piękno twórczości polskich artystów.

Zagłębiowska Mediateka
Sosnowieckie Dni Literatury

Tegoroczna 18. edycja Sosnowieckich Dni Literatury „Osiecka. Tylko mnie taką ścieżką poprowadź” w dużej mierze, jak nazwa wskazuje, poświęcona jest postaci Agnieszki Osieckiej. W tym roku przypada 25. rocznica śmierci polskiej poetki. Celem wydarzenia, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej.

„Osiecka. Tylko mnie taką ścieżką poprowadź”

Twórczość Agnieszki Osieckiej jest ponadczasowa i wciąż obecna w polskiej kulturze. Kobieta, oprócz poezji, zajmowała się sztuką teatralną oraz reżyserią etiud filmowych. Sosnowieckie Dni Literatury przybliżą mniej znane oblicza artystki. Fenomen Osieckiej wybrzmi w: spektaklu teatralnym z repertuaru Teatru Szczęście z Krakowa, wystawach, pokazie jej studenckich etiud, koncercie największych przebojów artystki oraz dyskusji z biografką poetki.

Podczas SDL nie zabraknie również wspaniałych gości. Podczas wydarzenia pojawi się reportażystki - Małgorzata Rejmer i Ewa Winnicka, prozaiczka - Zośka Papużanka, poetka i pisarka - Anna Janko. Gościem specjalnym będzie Beata Biały - biografka Agnieszki Osieckiej. Jej najnowszą książką poświęconą artystce jest „Szpetnych czterdziestoletnich”, która swoją premierę miała w 2021 roku.

Podczas spotkań dostępne będą stoiska z książkami zaproszonych gości przygotowane przez zaprzyjaźnioną księgarnię Miejscownik. Dla najmłodszych zaplanowano spotkanie z Kazimierzem Szymeczko, autorem licznych książeczek dla dzieci. Ponadto zorganizowany zostanie konkurs recytatorski i zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży pokazujące piękno dziecięcej poezji Marii Konopnickiej, patronki roku 2022.

Na Facebooku Biblioteki zorganizowany zostanie konkurs z wiedzy na temat życia i twórczości Agnieszki Osieckiej. W mediach społecznościowych pojawiać się będą posty z ciekawostkami zapowiedzi poszczególnych spotkań i imprez, a start projektu poprzedzi interaktywna sesja Q&A na Instagramie. Czytelnicy, którzy na spotkania przyjdą z wypożyczonymi w sosnowieckiej bibliotece książkami autorstwa zaproszonych gościń, otrzymają pamiątkowe gadżety.

Organizatorzy zamierzają również przeprowadzić plebiscyt wśród czytelników obecnych na imprezach. Polegać on będzie na na wyborze polskiej pisarki bądź pisarza, któremu Organizatorzy zorganizują spotkanie autorskie w ramach akcji „Sosnowieckie Dni Literatury na bis”.

Wystawa i promocje

Całe wydarzenie rozpocznie 6 maja (piątek) wystawa „Agnieszka", która dostępna będzie do 31 maja. O godzinie 18:00 w dniu wernisażu w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się promocja książki Beaty Białej „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”, a spotkanie poprowadzi Magdalena Boczkowska.

W poniedziałek (9 maja) o godzinie 13:00 zorganizowane zostanie spotkanie dla dzieci z Kazimierzem Szymeczko w Świecie Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki. Tego samego dnia o godzinie 18:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Salonie Kobiet pojawi się Ewa Winnicka z promocją książki „Greenpoint. Kroniki małej Polski”, spotkanie poprowadzi Anna Cieplak.

Zajęcia dla dzieci - „Zaułek Krasnoludków" w Świecie Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki zaplanowane są na 10 maja (wtorek) na godzinę 11:00. We wtorek o godzinie 18:00 odbędzie się promocja książki „Finalistka” Anny Janko, rozmowę poprowadzi Joanna Kisiel. Dzień później (11 maja) swoją promocję będzie miała książka Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, również o godzinie 18:00, to spotkanie poprowadzi Monika Wiszniowska.

#Osiecka

Spektakl Teatru Szczęście z Karkowa #Osiecka w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się 12 maja o godzinie 18:00. Kolejny dzień Sosnowieckich Dni Literatury również poświęcony zostanie twórczości Agnieszki Osieckiej. Pamięć o poetce rozbrzmi o godzinie 12:00 podczas prelekcji połączonej z pokazem filmowych etiud studenckich Agnieszki Osieckiej „Deszcze Niespokojne”. Zaś o godzinie 18:00 odbędzie się kolejna promocja książki, tym razem Zośki Papużanki - „Kąkol”, poprowadzona przez Magdalenę Boczkowską.

18. edycję Sosnowieckich Dni Literatury 15 maja zakończy koncert Katarzyny Żak „Miłosna Osiecka" w Auli Zagłębiowskiej Mediateki. W filiach MBP od 6 do 15 maja trwać będzie konkurs recytatorski „Co Słonko widziało".

Wejścia na wydarzenia są bezpłatne. Tegoroczna edycja imprezy powstaje przy współudziale Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, Księgarni Miejscownik, Centrum Informacji Miejskiej UM w Sosnowcu. Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Rektor UŚ w Katowicach Prof.. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.