Orszak Trzech Króli 2023 w Sosnowcu. Jakimi trasami przejdzie tym razem?

Przed nami kolejna edycja wydarzenia, które od wielu lat odbywa się w miastach na terenie całej Polski. Sprawdźcie, jak będzie wyglądać w tym roku.

Orszak Trzech Króli
Sosnowiec orszak trzech króli

"Niechaj prowadzi nas gwiazda!"

6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana również Świętem Trzech Króli. Z tej okazji w całym kraju, a nawet poza jego granicami odbywają się kolorowe pochody, w których udział biorą oczywiście sami Mędrcy ze Wschodu razem ze swoją świtą, a także wszyscy chętni. Na trasie spotyka się kolejne postacie, śpiewa kolędy, a ostatecznie dociera do stajenki betlejemskiej. Impreza z pewnością spodoba się najmłodszym.

Tylko w zeszłym roku odbyło się 668 orszaków. Tym razem koordynatorzy przyjęli już kilkaset zgłoszeń. Hasło kolejnej edycji to: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".

- Motyw gwiazdy, komety i światła przewija się również w okrzykach trzech barwnych orszaków. "Gdy droga niełatwa – trzymamy się światła" – wołają wojownicy afrykańscy. "Komety promienie – wskazują zbawienie" – usłyszymy z ust orszaku Króla Azjatyckiego, a europejscy rycerze będą wykrzykiwać słowa: "Niebo dobrze radzi – Niech gwiazda prowadzi!" Okrzyki te przypominają nam, że w drodze do nieba potrzebujemy iść za światłem, potrzebujemy prowadzenia dobrych przewodników, dobrych kierowników duchowych, zachęcają, aby słuchać bożych natchnień i przezwyciężać trudności, które mogą się pojawić na naszej drodze - opowiadają twórcy scenariusza.

Pochód w Sosnowcu

W najbliższy piątek, 6 stycznia, uczestnicy korowodu pojawią się także w Sosnowcu. Orszak wyruszy z czterech parafii po Mszach świętych, które rozpoczną się o godzinach:

  • Parafia Chrystusa Króla – 10:00
  • Parafia św. Jacka – 10:00
  • Parafia św. Floriana – 10:00
  • Parafia Matki Bożej Różańcowej – 10:30

Pochody spotkają się o godzinie 11:30 na Placu Papieskim. Tam odbędzie się wspólne świętowanie. Trzej królowie złożą pokłon przy stajence, a goście będą mogli razem pokolędować. Przewidziano także program artystyczny. Przed publicznością wystąpią dzieci, a także Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Wydarzenie zakończy tradycyjne zatańczenie poloneza.

- Orszak Trzech Króli reaktywuje dawne obyczaje z różnych terenów Polski; przypominając o ich bogactwie, różnorodności, niezwykłej urodzie i głębokim, symbolicznym znaczeniu. Przywracając te staropolskie zwyczaje zwracamy szczególną uwagę na to, że ich przeżywanie miało od zawsze aspekt nie tylko religijny, ale również więziotwórczy – społeczny: prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, łączący ludzi - stwierdzają organizatorzy.