„One Billion Rising” to ogólnoświatowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. 14 lutego kobiety zatańczą także w Dąbrowie Górniczej

10. jubileuszowa edycja akcji „Nazywam się Miliard" odbędzie się 14 lutego w CH Pogoria. Wydarzenie będzie częścią ogólnoświatowej kampanii „One Billion Rising” – przeciw przemocy stosowanej wobec kobiet i dziewcząt.

Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza
Zeszłoroczne wydarzenie również odbyło się w CH Pogoria

Nazywam się Miliard

Znakiem rozpoznawczym międzynarodowej kampanii „One Billion Rising” jest taniec. Tak będzie i w Dąbrowie Górniczej – akcja odbędzie się w poniedziałek, 14 lutego w CH Pogoria. Początek zaplanowany jest na godzinę 17. Akcja jest wyjątkowa ze względu na pandemię. W czasie izolacji czy kwarantanny sytuacja ofiar jest tym bardziej trudna ze względu na zamknięcie w czterech ścianach ze swoim oprawcą.

Według ONZ, w 12 obserwowanych krajach w latach 2019-2021, liczba zgłoszeń do różnych instytucji w sprawie przemocy wobec kobiet i dziewcząt wzrosła o 83%. Natomiast liczba zgłoszeń w tej sprawie na policję wzrosła o 64%. Liczby rosły wraz z początkiem pandemii, bo pierwszych miesiącach jej trwania liczba telefonicznych wezwań była większa o 60% w całej Unii Europejskiej.

– Chcemy uczulić na ten problem. Bądźmy bardziej wrażliwi na sygnały, które do nas docierają od sąsiadów czy bliskich. Nie bądźmy obojętni – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Podczas wydarzenia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otworzy punkt informacyjny. Będzie można porozmawiać z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz przedstawicielkami Klubu Integracji Społecznej.

200 krajów, jeden cel

W 2011 roku Eve Ensler zapoczątkowała akcję „One Billion Rising”, stało się to po serii gwałtów w USA. Od tego momentu akcja cieszy się popularnością na całym świecie, również w Polsce. W tym roku w akcji ma wziąć udział ponad 200 krajów na całym świecie. Motywem przewodnim akcji jest taniec, ponieważ pozwala on wyzwolić emocje i energię. Tym sposobem kobiety mogą pokazać, że ich ciało należy tylko i wyłącznie do nich samych.

W Dąbrowie Górniczej od lat obserwujemy, jakim pozytywnym echem odbija się akcja. Nie ma się czemu dziwić, porusza bardzo, ale to bardzo ważny temat. Jest głośnym sprzeciwem wobec przemocy, której doświadczają dziewczęta i kobiety na całym świecie – mówi Ewelina Nowak-Olszowiec, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

Gdzie szukać pomocy?

Dąbrowa Górnicza oferuje codzienną pomoc psychologiczną oraz prawną, a także pozwala na schronienie ofiarom przemocy. Specjalistyczne porady można uzyskać:

  • W Ośrodku Interwencji Kryzysowej, ul. 3 Maja 22, tel. 32 262-86-31 (całodobowo).
  • W ramach wsparcia w formie pracy socjalnej prowadzonej w ramach procedury „Niebieskie Karty” udziela Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Al. Piłsudskiego 2, tel. 571 332 334 lub 571 332 293 (w godzinach pracy Ośrodka).
  • Przez siedem dni w tygodniu od godz. 19.00 do 22.00 telefonicznego wsparcia udzielają również specjaliści Miejskiego Telefonu Zaufania tel. 32 268 12 22 lub 571 332 386.

Całodobowo funkcjonuje również „Niebieska Linia” prowadzona przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Pomoc można uzyskać pod numerem telefonu: 800 12 00 02.

– Przemoc domowa nie odeszła. Okres pandemii, izolacji i kwarantanny domowej jest okresem szczególnym dla osób doświadczających przemocy. Nie pozwólmy, by ograniczenia spowodowane epidemią pozostawiły osoby zagrożone przemocą domową bez niezbędnego wsparcia. Przemoc w rodzinie jest często ukrywana przez jej członków ze strachu, wstydu lub braku świadomości, że dzieje się coś złego. Bądźmy wrażliwi na ludzką krzywdę, reagujmy gdy widzimy lub słyszymy, że ktoś doznaje przemocy – podkreśla Agata Róg, dyrektor MOPS w Dąbrowie Górniczej.