Odlewnia żeliwa w Zawierciu zatruwa życie mieszkańców. Wszędzie osiada rdzawy pył. Jest na domach, oknach, samochodach

Coraz głośniejsze są protesty mieszkańców ulicy Senatorskiej w Zawierciu, którzy skarżą się na to, że coraz więcej rdzawego pyłu osiada na ich domach, samochodach i oknach. Zanieczyszczenie gołym okiem widać również na ulicy i chodnikach. Zdaniem mieszkańców winę za to ponosi pobliska odlewnia żeliwa.

Stop dla Odlewni
Odlewnia żeliwa

Rdzawo-pomarańczowy pył osiada na ulicach, chodnikach, domach, oknach i samochodach. Mieszkańcy ulicy Senatorskiej w Zawierciu mają dość. Winą za taki stan rzeczy obarczają pobliską odlewnię żeliwa. Zakład produkuje żeliwne złączki. W wyniku tej produkcji powstaje charakterystyczny pył, który wydostaje się poza teren odlewni i osiada na pobliskich zabudowaniach.

- Wnika w dachy, samochody, niszczy rośliny. Co gorsza, my tym oddychamy! Tego się nie da w żaden sposób usunąć - mówi Łukasz Zawadzki ze Stowarzyszenia Stop dla Odlewni. Aktywista zapowiada również, że mieszkańcy zamierzają domagać się odszkodowań od właścicieli zakładu.

W mediach społecznościowych mieszkańcy w ostatnich tygodniach publikowali wiele zdjęć, które pokazują skalę zanieczyszczenia generowanego przez odlewnię żeliwa.

Tak zmieniła się ulica Senatorska w Zawierciu w ostatnich latach
Tak zmieniła się ulica Senatorska w Zawierciu w ostatnich latach

Ruszyły kontrole zakładu

Po protestach mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiedział, że przeprowadzi kontrole emisji pyłów z odlewni żeliwa.

Dodajmy, że obecnie zakład należy do chińskiego koncernu Meidegroup. Jego prezes przekonuje, że „kwestie ochrony środowiska są dla koncernu bardzo istotne".

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Banana Boat w Sosnowcu

Banana Boat w sosnowieckiej Muszelce

Wodny plac zabaw w Czeladzi

Wodny plac zabaw „Skarbem Metropolii"

Weekend w Dąbrowie Górniczej

Co dzieje się w ten weekend w mieście?

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Sosno Ska Sosnowiec

Za nami festiwal muzyki SKA - zdjęcia

Bieg Skrzata w Dąbrowie Górniczej

Impreza biegowa dla najmłodszych, czyli Bieg Skrzata