Od poniedziałku 28 marca zmieni się organizacja ruchu na odcinku al. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej

Rozpoczyna się budową ronda turbinowego oraz przebudowa przejścia podziemnego między Broadwayem a Manhattanem. W związku z pracami od 28 marca na okres ponad 4 miesięcy zmieni się organizacja ruchu na prawie kilometrowym odcinku al. Piłsudskiego.

UM Dąbrowa Górnicza
Utrudnienia na al. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa pasa drogowego, będąca elementem przebudowy torowiska, rozpocznie się w poniedziałek 28 marca. Jazda w kierunku huty, na prawie kilometrowym odcinku alei Piłsudskiego między skrzyżowaniami z ul. Graniczną i Tysiąclecia, będzie niemożliwa.

Do końca lipca ruch w obu kierunkach między skrzyżowaniami z ul. Graniczną i Tysiąclecia będzie odbywał się po dwóch pasach jezdni w kierunku centrum. Trzeci – wewnętrzny pas na tej jezdni – zostanie zamknięty z powodu prac przy torowisku – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

Przewiązki mają usprawnić ruch

Kierowcy jadący w stronę huty, za skrzyżowaniem z ul. Graniczną zjadą na jezdnię w kierunku centrum przez wybudowaną przewiązkę. Wrócić będą mogli na jezdnię w kierunku huty przez kolejną przewiązkę budowaną na wysokości dawnego Banku PKO BP.

Przeniesienie ruchu na jezdnię w kierunku centrum uniemożliwi zjazd z al. Piłsudskiego w ul. Leśną. Objazd w obu kierunkach zostanie wytyczony przez al. Majakowskiego i ul. 11 Listopada oraz Tysiąclecia. Mieszkańcy ul. Długiej i klienci MOPS-u nadal będą mogli korzystać ze zjazdu z al. Piłsudskiego.

Kierowcom podpowiadamy, by w codziennych podróżach korzystali także z równoległych dla zamkniętej jezdni alternatyw, czyli z al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. 11 Listopada – mówi Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej.

Powstanie nie tylko rondo

Podczas realizacji inwestycji zostanie przebudowana podziemna sieć, powstanie kanalizacja deszczowa pod drogą, a wymianie ulegnie okablowanie pod nowe słupy oświetleniowe. Odcinek między ul. Graniczną a Leśną zyska nową nawierzchnie. Między ul. Leśną a Tysiąclecia, z wewnętrznego pasa jezdni utworzony zostanie wjazd oraz wyjazd ze wspólnego przystanku autobusowo-tramwajowego.

Połowa ronda turbinowego ma powstać do końca lipca 2022 roku, wówczas pojawi się również droga rowerowa i chodnik.