Od osiemnastu osób wyłudzili ponad pół miliona złotych, usłyszeli już zarzuty, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Policjanci z Będzina zatrzymali 5 osób w wieku od 18 do 43 lat, które od 18 pokrzywdzonych na terenie całego kraju wyłudziły ponad pół miliona złotych, miedzy innymi metodą „na policjanta”. Zatrzymani usłyszeli 31 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Fot. Pixabay
Policja

Zaczęło się od złożenia zawiadomienia przez 79-letnią mieszkankę Będzina, która straciła 34 tysiące złotych. Kobieta nie była jedyną ofiarą oszustów, a do wyłudzeń dochodziło od stycznia do marca 2022 roku. – Jednorazowo w ręce fałszywych policjantów trafiało od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – relacjonują będzińscy policjanci.

„Tajna akcja specjalna”

Policjanci systematycznie gromadzili i weryfikowali informacje, aż w końcu doszło do zatrzymań. – Jako pierwszy wpadł 43-letni mężczyzna, a po kolejnych czterech dniach 18-letni mieszkaniec Gliwic – informują policjanci. – Gdy podejrzani trafili do aresztu, śledczy wciąż pracowali nad sprawą. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zatrzymali kolejne osoby – tym razem dwie kobiety, które również zostały tymczasowo aresztowane.

Jak zwykle w przypadku metody „na policjanta” oszuści dzwonili do starszych osób twierdząc, że prowadzą tajną akcję specjalną. – Operacja ta miała polegać na zatrzymaniu osoby, która rzekomo, w porozumieniu z pracownikami banku, planowała kradzież pieniędzy z rachunków bankowych różnych właścicieli. Sprawcy, dla uwiarygodnienia tego, że są policjantami, podawali fikcyjne dane oraz numery legitymacji służbowych, nie pozwalając rozłączyć się swoim ofiarom. Konwersacje były zawsze przeprowadzane w taki sposób, że rozmówcy sami przekazywali ważne informacje oszustom. Pokrzywdzeni wierząc, że biorą udział w specjalnej operacji, która pomoże uchronić ich pieniądze, posłusznie wykonywali wszystkie polecenia oszustów. W tym celu mieli m.in. jak najszybciej dotrzeć do banku celem wypłaty ze swojego konta wszystkich pieniędzy, a następnie przekazać je wysłanym po nie „policjantom” – wyjaśniają będzińscy mundurowi.

Przejmowali bankowe rachunki

Śledztwo objęło także inną działalność przestępczą podejrzanych. Chodzi o przejmowanie kontroli nad rachunkami bankowymi osób korzystających z internetowych portali sprzedażowych. Wysyłali do pokrzywdzonych SMS-y z linkiem do stron internetowych, które wyglądem przypominały do złudzenia prawdziwe strony logowania do banku.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu przedstawiła zatrzymanym łącznie 31 zarzutów. Czterem zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na szkodę 18 osób, od których wyłudzono ponad pół miliona złotych.