Po 31 stycznia będzie można zatrzymać stare tablice rejestracyjne zakupionego samochodu. Nowe przepisy określają również zasady wycofania pojazdu z ruchu

Od 31 stycznia będzie możliwość zachowania tablic rejestracyjnych zakupionego samochodu. Muszą one jednak być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Paulina Gałbas, 24Zagłębie
Tablice rejestracyjne Zagłębie

Jeśli kupimy auto od mieszkańca innego miasta, od 31 stycznia będziemy mogli zachować jego tablice przy przerejestrowaniu. Nowe zasady wprowadza nowela prawa o ruchu drogowym.

„Nie” dla czarnych tablic

Tablice, które chcemy zachować, muszą spełniać pewne warunki. Zatrzymać będzie można tablice unijne, czyli takie, na których znajduje się flaga Unii Europejskiej. Tablice muszą być dobrze zachowane i czytelne, aby nadal z nich korzystać.

Zachować nie będzie można tablic czarnych oraz białych z flagą Polski, jako niezgodnych z obowiązującym wzorem – informuje Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Podczas przerejestrowania samochodu w urzędzie, tablice trzeba mieć ze sobą.

Wycofanie samochodu osobowego z ruchu

Oprócz możliwości zachowania tablic rejestracyjnych, 31 stycznia zostaną wprowadzone przepisy odnośnie wycofania z ruchu samochodu osobowego. Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu jest możliwe jedynie, gdy występuje konieczność naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji. Uszkodzenia te muszą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Właściciel pojazdu, pod odpowiedzialnością karną, musi złożyć oświadczenie będące potwierdzeniem, że samochód fatycznie powinien zostać wyłączony z ruchu.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu możliwe jest tylko na okres od 3 do 12 miesięcy. Nie istnieje możliwość przedłużenia tego okresu. Koszt wycofania to 80 zł za pierwsze 3 miesiące. Za każdy kolejny miesiąc opłata wynosi 4 zł.