Obchody 159. rocznicy Bitwy o Sosnowiec podczas Powstania Styczniowego. Uroczystość odbędzie się 7 lutego w Maczkach

W poniedziałek, 7 lutego, odbędą się obchody 159. rocznicy Bitwy o Sosnowiec, do której doszło podczas Powstania Styczniowego. Z kolei w środę, 9 lutego, przy dawnej Hucie im. M. Buczka uczczeni zostaną robotnicy, którzy zginęli w 1905 roku.

UM Sosnowiec
Pamiątkowa tabliczka

Bitwa o Sosnowiec miała miejsce w nocy z 6 na 7 lutego 1863 roku, podczas powstania styczniowego. Ze stacji kolejowej w Maczkach uzbrojony pociąg wyruszył do Sosnowca. W okolicach Sielca piechota i kawaleria udała się do dworca, gdzie zaatakowała obsadzoną przez rosyjskich pograniczników komorę celną. Powstańcom udało się dostać się do budynku i tym sposobem przez dwa tygodnie okolice Zagłębia Dąbrowskiego były kontrolowane przez powstańców.

W związku z tym wydarzeniem, 7 lutego, w Maczkach odbędą się obchody 159. rocznicy Bitwy o Sosnowiec. O 10:00 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Skwerowej odbędzie msza święta. O godzinie 11:00 przy obelisku upamiętniającym powstanie styczniowe złożone zostaną kwiaty.

Rewolucja 1905

9 lutego 1905 roku przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu carscy żołnierze otworzyli ogień do tysięcznej manifestacji pracowników kilku sosnowieckich zakładów pracy. Zginęło niemal 40 osób, około 150 zostało rannych. Robotnicy domagali się wówczas swobód narodowych i obywatelskich, wzrostu płac oraz poprawy warunków socjalnych.

9 lutego odbędą się obchody 117. rocznicy rewolucji 1905 roku. Kwiaty zostaną złożone o godzinie 10:30 przy dawnej Hucie im. M. Buczka przy ulicy Staszica oraz o 10:45 na cmentarzu zagórskim