Nowe twarze w sosnowieckiej radzie miasta. To efekt wyborów do Sejmu

Beata Jankowska i Halina Sobańska mogą zostać nowymi radnymi w Sosnowcu. Miejsce w tamtejszej radzie zwolniły się po tym jak dwa tygodnie temu mandaty do Sejmu zdobyli Łukasz Litewka i Kamil Wnuk.

UM Sosnowiec
Rada Miasta Sosnowiec

Od 18 października w sosnowieckiej radzie miasta do obsadzenia są dwa wakaty. Tego dnia bowiem wygasły mandaty Łukasza Litewki i Kamila Wnuka. Obaj radni z powodzeniem startowali do Sejmu w przeprowadzonych 15 października wyborach parlamentarnych. Litewka został posłem Nowej Lewicy, sensacyjnie zdobywając rekordową liczbę głosów, choć startował z ostatniego miejsca na liście, zaś Kamil Wnuk przenosi się na Wiejską pod szyldem Trzeciej Drogi.

W piątek (27 października) Komisarz Wyborczy w Katowicach wydał postanowienia dotyczące obsadzenia zwolnionych mandatów w sosnowieckiej radzie miasta – i tak, miejsce Łukasza Litewki ma szansę zająć Halina Sobańska, która startując w wyborach samorządowych z 21 października 2018 r. z KKW SLD Lewica Razem „uzyskała kolejno największą liczbę głosów, a nie utraciła prawa wybieralności oraz nie zrzekła się pierwszeństwa do objęcia mandatu”, zaś miejsce po Kamilu Wnuku może zająć Beata Jankowska, która w ostatnich wyborach samorządowych ubiegała się o mandat radnej z KW „Wspólnie dla Sosnowca”.

Jeśli obie wskazane przez Komisarza Wyborczego panie przyjmą mandat, to zbyt długo sprawować go nie będą – przypomnijmy bowiem, że (i tak wydłużona) obecna kadencja samorządu terytorialnego upływa w kwietniu przyszłego roku i wtedy będą musiały się odbyć nowe wybory do rad miejskich.

Marek Gzik fot UMWS

Może Cię zainteresować:

Nowe twarze w Sejmiku Województwa Śląskiego. W największym klubie więcej kobiet niż panów

Autor: Michał Wroński

29/10/2023

Lukasz litewka posel

Może Cię zainteresować:

Kim jest Łukasz Litewka, polityczna sensacja z Zagłębia? "Ja dobry sąsiad, nie jakieś wyreżyserowane zjawisko"

Autor: Marcin Zasada

20/10/2023